Sto lat naszej samotności
Spotkanie z Oksaną Zabużko. Rozmowę o tym jak „ukraińskie story” wychodzi z cienia poprowadzi Anna Łazar.
Otwarte spotkanie w Teatrze Nowym – skupione będzie wokół kategorii „widzialności”, wyprowadzonej z wydanej niedawno w Polsce książki eseistycznej „Planeta Piołun”, która jest „listem miłosnym do Polski, adresowanym do «opatrznościowego polskiego współrozmówcy»”.
Zabużko pisze w niej m.in. „Nawet pojawienie się ukraińskiego państwa na mapie politycznej w 1991 roku nie przysłużyło się bliższemu poznaniu: na «ukraińskie» story w europejskiej narracji po prostu nie było miejsca – tak długo, jak niezrewidowane pozostawało story radzieckie”. „Sto lat naszej samotności – naszego kulturowego nieistnienia w oczach zewnętrznego świata – odbiło się na moim pokoleniu pisarzy nieodżałowaną stratą: nawet kiedy pojawiamy się teraz na arenie międzynarodowej, jesteśmy skazani w najlepszym przypadku na bycie na wpół tylko zrozumiałymi, jak jąkały z wadą wymowy, ponieważ kontekst kulturowy, do którego należymy, dla nieukraińskiej publiczności nadal pozostaje niewidzialny”.
Oksana Zabużko to wybitna ukraińska pisarka, poetka, należąca do najczęściej przekładanych ukraińskich pisarzy, której czołowe powieści uznawane są za największe sukcesy wydawnicze w historii niezależnej Ukrainy. Eseistka pisząca na temat ukraińskiej kultury, historii myśli ukraińskiej, procesów tworzenia się w Europie świadomości narodowej nowoczesnego typu. Główna ambasadorka „ukraińskości” na Zachodzie, w swym kraju postrzegana jako autorytet. Obecność w Łodzi Oksany Zabużko postrzegamy jako istotny sygnał do odpowiedzialnego zainicjowania w Łodzi poważnej dyskusji publicznej na temat Ukrainy, jej relacji z Europą, Rosją i Polską.
Anna Łazar – wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie i w Sankt-Petersburgu, wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej UW, Instytucie Badań Literackich PAN, Instytucie Sztuki PAN. Członkini redakcji „Nowej Europy Wschodniej”. Kuratorka wystaw sztuki współczesnej m.in. „Białoruskie Perspektywy”, od listopada 2021 r. pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Współorganizatorami i partnerami wizyty Oksany Zabużko w Łodzi są: Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Urząd Miasta w Łodzi, Fabryka Aktywności Miejskiej w Łodzi.
Uczestnicy spotkania mają możliwość zakupu biletów na przedstawienie „Kar nawał” prezentowane tuż po spotkaniu w specjalnej cenie – bilet normalny w cenie biletu ulgowego.
Zapraszamy.