Rozmowy istotne
Mówimy coraz szybciej, często bez zastanowienia, wyrzucamy z siebie potoki słów… Wszechobecne reklamy przeplatają się z dyskusjami polityków, które już nie są starciem racji a przybrały formy nachalnego marketingu politycznego – to obraz naszej medialnej rzeczywistości.
Kazimierz Dejmek, patron naszego teatru, mawiał, że rzeczą aktorów jest istotnie mówić a widzów – istotnie słuchać.
Te słowa zainspirowały nas do podjęcia kolejnej formy dialogu z naszą publicznością, oczywiście przy założeniu, że fundamentalną formą są i będą spektakle prezentowane na obydwu scenach.
Rozmowy istotne to cykl spotkań, które dotyczyć będą niełatwych, często kontrowersyjnych relacji między polityką a sztuką. Będziemy kierować się zasadą, że nie ma tematów, których nie można poruszyć ani pytań, których nie można zadać. Chcemy wspólnie z naszymi gośćmi i słuchaczami zastanowić się nad tym jak doktryny polityczne wpływały na sztukę, odnosząc się nie tylko do współczesności ale też w kontekście historycznym.
Cykl Rozmowy istotne został zainaugurowany w jubileuszowym 70. roku działalności naszego Teatru, który został powołany do życia w 1949 r. przez Grupę Młodych Aktorów. Fakt ten nadaje szczególny wymiar i znaczenie naszej inicjatywie.
Dotychczas odbyły się spotkania:
– Burzenie polskiego kościoła. Panel dyskusyjny wokół książki Piotra Augustyniaka „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” z udziałem Kazimiery Szczuki, Leszka Jażdżewskiego, Michała Olszewskiego.
– Spotkanie wokół książki „Bunt wizjonerów” Jerzego Jarniewicza
– Koniec pokoleń podległości. Spotkanie z udziałem prof. Kazimierza M. Ujazdowskiego i Jarosława Kuisza
– Spotkanie z Jerzym Stuhrem i księdzem Andrzejem Lutrem, autorami książki „Myśmy się uodpornili. Rozmowy o dojrzałości”
– Spotkanie z Juliuszem Braunem, autorem książki „Rynek i katedra”
– Spotkanie wokół książki „Dobra zmiana” Katarzyny Kłosińskiej i Michała Rusinka