Drugi rok dyrektury Doroty Ignatjew upłynął w Teatrze Nowym pod znakiem sukcesów zainaugurowanego przez nią projektu „Nowy i Młodzi”, dużych nazwisk na Dużej Scenie i zaangażowania w edukację teatralną młodzieży i dorosłych. Za swoją pracę otrzymała nominację do nagrody „Wiosła Kultury”.
„Nowy i Młodzi” to projekt, w ramach którego studenci i młodzi absolwenci szkół teatralnych mogą realizować swoje pomysły na Małej Scenie Teatru Nowego, korzystając ze wsparcia kuratora, zespołu aktorskiego i technicznego oraz biurowego zaplecza. 2022 rok przyniósł cztery premiery, w tym dobrze przyjętej w kraju, wyprodukowanej wespół z Festiwalem Łódź Czterech Kultur partycypacyjnej „Praktyki widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka z tekstem Michała Buszewicza oraz kontrowersyjnego „Smoleńsk Late Night Show” w reżyserii Jakuba Zalasy z dramaturgią Piotra Pacześniaka, którego recenzje trafiły na czołówki krajowych dzienników.
Zrealizowany w ramach projektu jeszcze w 2021 roku spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej z dramaturgią Anny Mazurek w 2022 roku znalazł się w gronie 13 najlepszych przedstawień zgłoszonych do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie zdobył nagrodę za reżyserię i dramaturgię; jest także laureatem Grand Prix Festiwalu 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „M-TEATR” i drugim najchętniej w tym roku oglądanym spektaklem Teatru Nowego.
2022 rok to także trzy premiery na Dużej Scenie i trzy liczące się w kraju reżyserskie nazwiska: Cezary Tomaszewski i „Wielki Teatr Świata”, Radosław Rychcik i „Don Juan” oraz Tomasz Śpiewak i „Kocha, nie kocha”. Sylwestrowy wieczór przyniesie przedpremierowy pokaz kolejnego tytułu: „Hamleta we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Roberta Talarczyka, a przebojowy „1968 // Biegnij, mała, biegnij” z 2021 roku zyskał wiosną 2022 nominację w plebiscycie „Energia Kultury”.
Począwszy od sezonu artystycznego 2021/22 w Teatrze Nowym działają: Koło i Studium Teatralne Nowego. Teatr udostępnia aktorom-amatorom 80 miejsc w czterech grupach dla młodzieży i dorosłych. Pilotażowa edycja projektu z finałem w maju 2022 roku przyniosła sześć amatorskich spektakli, obecna – półmetek w postaci koncertu kolęd i pastorałek.
2022 to dla Teatru Nowego także aktywna współpraca z łódzkimi instytucjami: Akademią Sztuk Pięknych przy realizacji projektu Nowy i Młodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy organizacji Festiwalu Łódź Czterech Kultur i Żywej Biblioteki, PWSFTviT w związku z Festiwalem Szkół Teatralnych oraz Uniwersytetem Łódzkim przy organizacji pobytu w Łodzi ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko.
W roku wybuchu wojny w Ukrainie cały zespół teatralny aktywnie zaangażował się w pomoc, organizując m.in. połączony ze zbiórką środków Nowy Salon Poezji „Niech będzie jeszcze jedna wiosna”, zbiórkę żywności i leków we współpracy z Fundacją Koper Pomaga i happening „Дети” upamiętniający ofiary bombardowania teatru w Mariupolu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz oferując bezpośrednie wsparcie dla osób indywidualnych.