Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny
Autor:
Jarosław Murawski, na podstawie sztuki Alojzego Felińskiego
Reżyseria:
Agata Puszcz
Dramaturgia:
Jarosław Murawski
Scenografia:
Małgorzata Iwaniuk
Kostiumy:
Aleksandra Starzyńska
Choreografia:
Filip Szatarski
Światło, video:
Szymon Kluz i Michał Stajniak
Muzyka:
Kamil Pater i ZORAK
Asystent reżysera:
Konrad Michalak
Inspicjentka:
Teresa Hajman
Premiera:
27 marca 2019 r., Duża Sala
Występują:
Monika Buchowiec (Bona)
Malwina Jelistratow (Izabella)
Agnieszka Korzeniowska (Twardowska )
Mirosława Olbińska (Jej Wysokość Barbara II)
Lucyna Szierok-Giel (Baśka)
Anna Bieżyńska (Barbara Radziwiłłówna)
Bogumiła Trzeciakowska (Barbara dalej zwana Giżanką)
Michał Kruk (Kmita, Sekretarz Jej Wysokości Barbary II)
Marek Lipski (Zygmunt Stary)
Konrad Michalak (Mikołaj Radziwiłł Czarny, Poseł monarchista)
Adam Mortas (Mikołaj Radziwiłł Rudy, Drugi poseł monarchista)
Wojciech Oleksiewicz (Tarnowski)
Sławomir Sulej (Boratyński)
Bartosz Turzyński (Zygmunt August)
O spektaklu
Mamy problem. Tłum szepcze. Rozwiązał języki.
Szlachta polska Twą godność złapać chce we wnyki.
Dzięki tobie, o Pani – wybacz grząskie tony –
Słowo ku… z pospólstwa weszło na salony…
… ostrzega swą siostrę Barbarę Mikołaj Radziwiłł Rudy. Barbara Radziwiłłówna, jeden z fenomenów polskiej kultury, sprawczyni największego kryzysu dynastycznego w historii Jagiellonów, po tajnym ślubie z następcą tronu Zygmuntem Augustem padła ofiarą pierwszej w polskiej historii kampanii zmasowanego hejtu. Wyzywano ją od litewskich nierządnic i ladacznic, opisywano ze szczegółami jej domniemane seksualne ekscesy. Odbitki grafik z Barbarą i Augustem w wyuzdanych pozach pojawiały się na murach i drzwiach zajazdów.
Rozgrywający się w połowie XVI wieku romans Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną to być może najsłynniejsza i najtragiczniejsza historia miłosna w polskich dziejach. Młody król, szaleńczo zakochany w litewskiej wdówce, by wynieść ją na tron postawił na szali losy dynastii i całego kraju, doprowadzając do otwartego buntu szlachty. Walczył także z własną matką, surową królową Boną, która w trosce o monarszy majestat otwarcie namawiała go do unieważnienia ślubu. August ostatecznie postawił na swoim, ale było to gorzkie zwycięstwo – Radziwiłłówna zmarła kilka miesięcy po koronacji, nie zostawiając upragnionego potomka.
Kim tak naprawdę była Barbara? Rozpustną i perfidną uwodzicielką, która omotała wokół palca polskiego władcę i wyniosła do chwały i bogactwa ród Radziwiłłów? Tragiczną i nieszczęśliwą kochanką, wykreowaną kilka stuleci później przez romantycznych poetów i malarzy? Czy może zwykłą dziewczyną, przez niebezpieczną miłość wplecioną w tryby wielkiej Historii?
Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny to opowieść o tym, że nikt z nas nie ma wpływu na to, jak zostanie zapamiętany. To historia o Barbarze ulepionej z mieszaniny faktów i sensacji i będącej przede wszystkim wytworem wyobraźni – i to męskiej wyobraźni, bo to głównie mężczyźni przez wieki spisywali i tworzyli Historię. To także political fiction, w którym zadajemy pytanie jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby dynastia Jagiellonów nie wymarła, a Rzeczpospolita nadal była monarchią.
Czas trwania: 2 h 45 min, jedna przerwa
UWAGA! W trakcie spektaklu aktorzy palą papierosy.
Zdjęcia
Recenzje
UTRACONA CZEŚĆ BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY
Rafał Turowski, www.rafalturow.ski
„Radziwiłłówna” w Nowym. Jak młodzież zarykiwała się ze śmiechu, słuchając trzynastozgłoskowca
Izabella Adamczewska, Gazeta Wyborcza Łódź
Konkurs
Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt