Turyści
Spektakl inspirowany fotografiami Martina Parra
Scenariusz | Reżyseria | Teksty piosenek:
Konrad Imiela
Scenografia | Koncepcja świateł wbudowanych w scenografię:
Anna Haudek
Muzyka:
Grzegorz Rdzak
Kostiumy:
Agata Bartos
Reżyseria świateł:
Damian Pawella
Choreografia:
Jacek Gębura
Projekcje video:
Agata Bartos, Piotr Bartos
Inspicjentka:
Premiera:
12 września 2025 roku, Duża Scena
Występują:
Barbara Dembińska
Tomasz Kubiatowicz
Sławomir Sulej
Konrad Michalak
Mirosława Olbińska
Krzysztof Pyziak
Rozalia Rusak
Antoni Włosowicz
Piotr Seweryński
Zuzanna Radek (gościnnie)
Magdalena Sękiewicz (gościnnie)
Michalina Dworzaczek (gościnnie)
O spektaklu
Turystyka ubarwia nasze życie, przenosi do nieznanych obszarów i daje złudzenie alternatywnej, lepszej rzeczywistości. Marzymy o podróżach, korzystamy z dostępności tanich linii lotniczych oraz łatwości przemieszczania. Lubimy się podróżami chwalić, poświęcamy długie chwile na najlepsze ujęcia z wakacji, by mogły znaleźć się w naszych onlajnowych albumach. Byliśmy tam, było wspaniale, było pięknie! Kolejna destynacja odhaczona, wrzucona do zbioru miłych doświadczeń. Bo po co wspominać wszystkie te niewygody, czy wręcz męczarnie związane z podróżą, zwiedzaniem lub płaceniem lokalnymi walutami?
Jedziemy na miejsce i jak najszybciej chcemy dotknąć tej inności, stać się częścią odwiedzanego miejsca, wejść w lokalne rytuały. Ale nawet wyposażenie w najlepsze foldery i bestsellerowe bedekery nie działa natychmiast.
Ten temat paradoksu wakacjusza, bolesnej ironii, która wpisana jest w sytuację przybywania gdzieś na chwilę, stał się tematem prac Martina Parra, wybitnego artysty wizualnego, który sportretował różne formy podróżowania w swoim albumie „Small world”. Znajdziemy w nim nie tylko klasyczne podróżnicze ujęcia i „spoty”, ale również cały bagaż, jaki niesie ze sobą masowa turystyka: „produkowanie” ton śmieci, unifikacja odbierająca charakter miejscowościom, zatracenie myślenia o wygodzie mieszkańców, którzy stają się zakładnikami sezonów turystycznych.
Wszystkie te zjawiska stały się tematem libretta autorstwa Konrada Imieli, w którym stylistyki muzyczne zmieniają się tak szybko, jak przeglądane zdjęcia z wakacji na Instagramie. Nie zabraknie songów z broadwayowskiej produkcji, hip-hopu, muzyki etnicznej oraz szlagierów pop, a wszystko to w kompozycjach i piosenkach Grzegorza Rdzaka.