Policja / 2017 r.

Spektakl archiwalny
Spektakl archiwalny

Autor:

Sławomir Mrożek

Reżyseria:

Ryszard Brylski

Scenografia:

Wojciech Żogał

Kostiumy:

Katarzyna Adamczyk

Światło:

Rafał Wróblewski

Muzyka na żywo:

Damian Siuta, Bartosz Gułaj

Asystent reżysera:

Krzysztof Pyziak

Inspicjentka:

Teresa Hajman

Premiera:

18 lutego 2017 r., Mała Sala

Występują:

Mirosława Olbińska

Wojciech Bartoszek

Wojciech Droszczyński

Krzysztof Pyziak

Sławomir Sulej

O spektaklu

W pewnym z gruntu sprawiedliwym państwie z demokratycznie wybraną władzą pustoszeją więzienia. Gdy kraj rozkwita, a społeczeństwo jest lojalne, prawomyślne i szczęśliwe, policja traci rację bytu. Tę podtrzymuje jeszcze ostatni osadzony. Dramat zaczyna się, kiedy jedyny wiezień polityczny postanawia raz na zawsze zerwać z przeszłością.

Policja w reż. Ryszarda Brylskiego jest nowym odczytaniem debiutanckiego dzieła Sławomira Mrożka z 1958 roku. Dramat przepełniony ówczesnymi aluzjami politycznymi, także w realiach demokratycznie rządzonych państw, nie przestaje być aktualny. Ukazane w Policji mechanizmy społeczne i postawy uwikłanych w nie osób pozostają czytelne nie tylko w polskim kontekście. Zawarta w sztuce metafora państwa totalitarnego staje się po raz kolejny ostrzeżeniem dla współczesnej Europy. Ostrzeżeniem, które zachęca do myślenia nie tylko o problemie władzy, lecz i o groźnych źródłach jej legitymizacji. O oportunizmie, konformizmie czy bezrozumnych pragnieniach identyfikacji z nadrzędną strukturą społeczną. Słowem – o ludzkiej słabości.

czas trwania: 1 godzina i 20 minut bez przerwy

Video

Recenzje

Prowokacja bez energii

Róża Augustyniak, Dziennik Łódzki

Donośne bębnienie na tematy dotkliwe

Renata Sas, Express Ilustrowany

Farsa z Mrożka

Piotr Olkusz, teatralny.pl

Na baczność przed absurdem

Szymon Spichalski, Teatr dla Was

Bądź z nami w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Zachodnia 93, 90-402 w Łodzi w celu realizacji usługi newsletterowej obejmującej bieżące informowanie dotyczące repertuaru, nowości, sprzedaży biletów. Informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych dostępna jest na stronie Polityka Prywatności.