Kto nie ma nic, ten może wszystko

Reżyseria i scenariusz

Olga Ciężkowska
Maciej Hanusek i Dominik Frosztęga
Mira Mańka
Wojtek Rodak

Konsultacja dramaturgiczna

Anna Mazurek

Scenografia i multimedia

Wiktoria Galera
Jagna Nawrocka
Gabriela Porada
Adrianna Ziółek

Choreografia

Natalia Kladziwa

Muzyka

Joanna Szczęsnowicz

Kurator projektu „Nowy i Młodzi”

Remigiusz Brzyk

Inspicjent

Teresa Hajman

prapremiera

11 czerwca 2021 r.

Występują:

Monika Buchowiec

Mirosława Olbińska

Katarzyna Żuk

Michał Kruk

Krzysztof Pyziak

Piotr Seweryński

O spektaklu

Kto nie ma nic, ten może wszystko to kolektywna praca studentek i studentów Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakl powstał w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Twórczynie i twórcy przyglądają się łódzkim historiom i herstoriom powołując rzeczywistości epizodyczne: krótkie, przeoczone, pozornie niemające znaczenia. One składają się na tkankę tego miasta, jego niejednorodną tożsamość – często wypartą/zapomnianą/zatartą. Przyglądając się jednostkowym doświadczeniom, reżyserki i reżyserzy projektują pozaczasową topografię miasta, w której współcześni i minieni marzyciele oraz marzycielki muszą nieustannie konfrontować wyobrażone z rzeczywistym.

Projekt stawia pytania o możliwości budowania tożsamości zbiorowej bez formułowania tożsamości jednostkowej. Bada granice między emancypacją i alienacją, autonomią i dominacją, wspólnotowością i obcością. Na spektakl składają się cztery etiudy:

moim babkom rewolucjonistkom reż. Mira Mańka

Spektakl stanowi intymną opowieść o doświadczeniu pracy w jednej z łódzkich fabryk włókienniczych. Twórczynie skupiły się na statusie ciała, które podlega mechanicznej eksploatacji. Opowieść koncentruje się na inskrypcji tego, co społeczne – biedy, realiów politycznych, norm społecznych – na tkance ciała byłej pracownicy fabryki. To historia dostrajania do warunków ciężkiej pracy, znoszenia granic ciała i jego transformacji. Jest to więc inna, pogłębiona mikro-historia „transformacji ustrojowej” – opowiedzianej z perspektywy ustroju ciała. Kieruje ku refleksji na temat niewidzialnych dramatów – rozgrywanych we wnętrzu, czy na polu rodzinnych interakcji.

Sześć zer reż. Wojtek Rodak

Zainspirowana historią Stanisława z Łodzi, opowieść o doświadczeniu wygrania miliona w totolotka, a następnie roztrwonieniu niemal wszystkich pieniędzy w ciągu kilku lat. Konkretna, jednostkowa historia poddana fikcjonalizacji, służy tu jako krytyczne narzędzie komentujące neoliberalne i kapitalistyczne założenia współczesnego społeczeństwa sukcesu. Czy można przegrać wygrywając? Albo czy przegrywając można wygrać? To opowieść o potencjale tkwiącym w porażce, a także konsekwencjach zbyt łatwo spełniających się marzeń.

LAJPO trailer Maciej Hanusek i  Dominik Frosztęga

Historia współczesnego błędnego rycerza, który poszukuje w dużym mieście wolności, anonimowości i miłości. Miłość jednak boleśnie go zawodzi, poczucie anonimowości przeradza się w samotność, natomiast wolność okazuje się nie przynosić ulgi, a jedynie rodzić wstyd i kolejne kłamstwa.Queerowa opowieść o męskości utrzymana w klimacie romansu łotrzykowskiego, w której topografia Łodzi splata się z losami głównego bohatera. Pytanie tylko czy Łódź okaże się dla niego szalupą ratunkową, czy Tratwą Meduzy?

Piekła nie ma reż. Olga Ciężkowska

Łódź, 1914/1915 rok – w lokalnej prasie ukazuje się notka o trwających poszukiwaniach Estery Budy ściganej za „nakłanianie młodocianych dziewczyn na drogę nierządu i utrzymywanie potajemnego domu rozpusty”. Ta ponad stuletnia lokalna historia stała się dla twórczyń spektaklu punktem wyjścia do refleksji na temat statusu kobiecej seksualności i ciała w strukturach patriarchalnej władzy. Powracając do własnych rodzinnych historii i dawnych tekstów kultury odrzucają systemowo inklinowane sądy moralne, skupiając się na uprawomocnionej walce o indywidualnie rozumiane szczęście, spełnienie i miłość.

Prawo do samostanowienia o własnym ciele jako jeden z najważniejszych postulatów na drodze do wolności.

Spektakl realizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”.

 

Uwaga: W spektaklu używane jest światło stroboskopowe. Aktorzy na scenie palą papierosy.

Czas trwania: 2,5 godziny z przerwą.

Program spektaklu 

Video

Bądź z nami w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Zachodnia 93, 90-402 w Łodzi w celu realizacji usługi newsletterowej obejmującej bieżące informowanie dotyczące repertuaru, nowości, sprzedaży biletów. Informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych dostępna jest na stronie Polityka Prywatności.