Kocha, nie kocha

Tekst | reżyseria

Tomasz Śpiewak

Scenografia | kostiumy

Anna Met

Choreografia

Katarzyna Sikora

Muzyka

Justyna Stasiowska

Video | reżyseria światła

Wojciech Sobolewski

Asystent reżysera

Michał Kruk

Asystentka scenografki

Anna-Maria Wolniak

Inspicjentka

Hanna Molenda

Identyfikacja graficzna

Ola Jasionowska

Prapremiera

5 listopada 2022, Duża Scena

Występują:

Paweł Audykowski

Dorota Ignatjew

Halszka Lehman

Mirosława Olbińska

Aleksandra Posielężna (gościnnie)

Damian Sosnowski

Sławomir Sulej

Bartosz Turzyński

Lena Ledoff (gościnnie) - muzyka na żywo

O spektaklu

 

Co poczęte z czystego źródła, spowite jest Tajemnicą
I pieśń nie zdoła więcej niż rąbka jej uchylić.
Friedrich Hölderlin

 

Program spektaklu do pobrania w formacie pdf.


Lata dwudzieste w historii Europy – dzisiaj, sto lat temu, dwieście – to zawsze był trudny czas. Co człowiek miał sto lat temu do dyspozycji? Modlitwę, alkohol, przemoc. Dwieście lat temu można sobie było pogadać do strumienia. A dziś? Dziś jesteśmy zeroemisyjni, samowystarczalni i zrównoważeni. Kim my w ogóle jesteśmy? Co moglibyśmy zaoferować? Coś podnosimy, coś przenosimy. Coś poprawiamy. Fakt, że ruch jest najważniejszy: byle nie leżeć w łóżku, nie zaciągać rolet. Strumień nie stoi w miejscu. Koło młyńskie nigdy się nie zatrzymuje; porusza się nawet kamień.

Czy to jest moja droga? Trawa jest mokra i bujna. Fakt, że wzbiera we mnie ochota, by tarzać się w tej zielonej toni, żywić się wyłącznie zapachem. Fakt, że wszystko mnie pociąga i przejmuje drżeniem. Fakt, że postępuję z moim sercem jak z chorym dzieckiem i na wszystko mu pozwalam. Radość. Wstręt. Strach. Zaskoczenie. Złość. Kocha, czy nie kocha? Kocham, czy nie kocham? Kto? Kogo? Co? Czy z wzajemnością?

„Kocha, nie kocha” to czarna komedia o młodości, emocjach, uzależnieniach, kryzysie tożsamości, kryzysie relacji i kryzysie klimatycznym. To także opowieść o muzyce i jej interpretatorach; o dźwięku i ludzkim głosie – dzikim zwierzęciu, które trzeba okiełznać.

Spektakl zainspirowany cyklem pieśni Franciszka Schuberta do tekstów Wilhelma Müllera „Piękna Młynarka” przenosi widza w sielski krajobraz rzecznego młyna. Młody czeladnik trafia tu, podążając za strumieniem, by poznać Piękną Młynarzównę. Dwieście lat temu młyn jawił się jako idealna sceneria, by umieścić w niej akcję śpiewogry o miłości i namiętności. A dziś? Czy wartki nurt wody jest niewyczerpanym źródłem energii, czy raczej przekleństwem niepowstrzymanego żywiołu, który niszczy wszystko? Młynarczyk nie ten sam, co kiedyś, Młynarzówna inna. A może to tylko nam się śni?

 

Czas trwania spektaklu z przerwą: 2:45

 

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz.

                                             

Video

Aktorzy

Paweł Audykowski

Dorota Ignatjew

Halszka Lehman

Mirosława Olbińska

Aleksandra Posielężna

Damian Sosnowski

Sławomir Sulej

Bartosz Turzyński

Lena Ledoff

Recenzje

Dzikość serca i rachunek za prąd.

Izabella Adamczewska - „Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Kogo cieszy współczesność?

Anna Pajęcka dla MIEJ MIEJSCE

W Nowym o młodych

Adrianna Wolińska dla miesięcznika "Dialog"