Klajster / 2014 r.

Spektakl archiwalny
Spektakl archiwalny

Autor:

Tomasz Cymerman

Reżyseria:

Wojtek Klemm

Dramaturgia:

Igor Stokfiszewski

Scenografia:

Magdalena Gut

Kostiumy:

Julia Kornacka

Choreografia:

Maćko Prusak

Kompozytor:

Dominik Strycharski

Asystent reżysera:

Mateusz Janicki

Prapremiera:

27 marca 2014 r., Duża Sala

Występują:

Dominika Biernat (Nowa)

Joanna Król (Ewa)

Mirosława Olbińska (Babcia)

Kamila Salwerowicz (Joanna)

Mateusz Janicki (Brat)

Sławomir Sulej (Prezes)

Piotr Trojan (Ja)

Bartosz Turzyński (Robert )

O spektaklu

Spektakl jest głosem w dyskusji o współczesnej Łodzi. Grupa młodych ludzi poszukuje swojego miejsca w mieście pustostanów i monumentalnych inwestycji, pomiędzy straszącymi witrynami opuszczonych sklepów i lśniącymi biurowcami przemysłów kreatywnych, w niegdysiejszej metropolii, której centrum wypatroszono niczym wnętrze ryby. Bohaterowie sztuki zakładają spółdzielnię socjalną, prowadzą wegański bar. Oddolna energia zderza się z logiką rynku, wrażliwość społeczna z bezwzględnością władzy. Bezradność i upór towarzyszą młodym zapaleńcom w walce o godne życie na tej „ziemi obiecanej”, będącej zarazem „ziemią jałową”. Czy da się nawodnić ją nadzieją na dobrą przyszłość?

Klajster powstał z potrzeby zmierzenia się z niejednoznacznymi emocjami wobec Łodzi. Reżyser Wojtek Klemm zaprosił do napisania sztuki Tomasza Cymermana – łodzianina należącego do fali emigrantów, którzy opuścili miasto ok. 2000 r., gdy upadek przemysłu włókienniczego ograniczył perspektywy młodego wówczas pokolenia mieszkańców. Wśród realizatorów są również Igor Stokfiszewski – dramaturg spektaklu – i Julia Kornacka – autorka kostiumów, którzy – podobnie jak Cymerman – podzielili los 170 tyś. łódzkich wychodźców. Praca nad spektaklem to próba pojednania
z miastem, ponownego zakorzenienia w jego złożonej historii i trudnej teraźniejszości.

Czas trwania: 1 godzina i 30 minut bez przerwy.

Bądź z nami w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Zachodnia 93, 90-402 w Łodzi w celu realizacji usługi newsletterowej obejmującej bieżące informowanie dotyczące repertuaru, nowości, sprzedaży biletów. Informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych dostępna jest na stronie Polityka Prywatności.