Hamlet we wsi Głucha Dolna

Autor

Ivo Brešan

Reżyseria

Robert Talarczyk

Adaptacja tekstu | dramaturgia

Miłosz Markiewicz

Scenografia | kostiumy | reżyseria światła

Justyna Łagowska

Muzyka

Miuosh

Asystent reżysera

Konrad Michalak

Inspicjentka

Agnieszka Choińska

Identyfikacja graficzna

Ola Jasionowska

Premiera

6 stycznia 2023 roku, Duża Scena

Występują:

Przemysław Dąbrowski (Mirek Pulicz)

Barbara Dembińska (Weronka Szczepańska)

Maciej Kobiela (Jasiek Skoczny | debiut)

Agnieszka Korzeniowska (Maria Miś)

Gracjan Kielar (Andrzej Kunca)

Michał Kruk (Maćko Maciek)

Tomasz Kubiatowicz (Szymon Murzyn)

Konrad Michalak (Paweł Mazur)

Adam Mortas (Zbyszek Ochman)

Bartosz Turzyński (Marian Bukara | gościnnie)

Paulina Walendziak (Andżelika Pulicz)

O spektaklu

Program spektaklu do pobrania w formacie pdf.


Coś niezwykłego musi dziać się we wsi Głucha Dolna, skoro z wizytą wybiera się do niej sam premier. Ten premier, z Jedynej Słusznej Partii. Za namową pochodzącego ze wsi posła Mariana Bukary lokalna społeczność postanawia przygotować na tę okazję występ artystyczny. Jego kanwą staje się  – zupełnie przypadkowo – „Hamlet” Szekspira. A może to jednak nie przypadek, skoro losy bohaterów z każdym dniem coraz bardziej przypominają historie postaci z tragedii o duńskim księciu?

Jak zebrana naprędce trupa aktorska, złożona z mieszkańców wsi, którzy ostatni raz występowali w szkolnych jasełkach, poradzi sobie z najważniejszym dramatem w historii teatru? Kto złapie się w hamletowską „pułapkę na myszy”? Czy ikoniczny dylemat: „być albo nie być” znajdzie rację bytu w świecie dotacji i dopłat do hektara?

Spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka przenosi akcję jugosłowiańskiej tragikomedii Ivo Brešana do czasów współczesnych. Do miejsca nieokreślonego, które wydaje się jednak dziwnie znajome. Sztuka staje się tym samym próbą znalezienia odpowiedzi na pytania o ponadczasowe mechanizmy władzy, tak doskonale opisane przez Szekspira, które w XXI wieku w całkiem poważny sposób prowadzą do absurdu, a potem już tylko go eskalują…

Podczas spektaklu aktorzy palą papierosy na scenie.
Czas trwania spektaklu: 2:00 z przerwą


 • Wyróżnienie w corocznym SUBIEKTYWNYM SPISIE AKTORÓW TEATRALNYCH Jacka Sieradzkiego opublikowanym na portalu e-teatr dla Pauliny Walendziak i Macieja Kobieli.

  PAULINA WALENDZIAK [zwycięstwo]
  We wsi Głucha Dolna (skąd Hamlet Ivo Brešana) wszyscy noszą mało twarzowe gumiaki, ale tylko ona skutecznie buduje resztę sylwetki dziewczyny nerwowo podciągającej dżinsy, bo bluzeczka jest seksowna, ale przykrótka. Brzdąka na gitarze przed każdym, kto słucha czy nie słucha, wyśpiewuje płaskim głosem angielskie przeboje, ewidentnie nie rozumiejąc żadnego słowa. I w pewnej chwili naprawdę staje się Ofelią. Gdy zrozumie, że z głupoty zakapowała ukochanego, mrocznieje, zamyka się, już tylko nuci sobie coś do środka. Świetnie zbudowana, konsekwentna rola w przedstawieniu Roberta Talarczyka.
  A w innym przedstawieniu łódzkiego Nowego, w Dobrze ułożonym młodzieńcu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina najwyraźniej dobrze się czuje w zadaniu, w jakich jej raczej nie obsadzano. Nie musi szukać charakterystyczności, chować się za postacią; w imieniu żony transpłciowego bohatera mówi ze sceny słowa, w których dźwięczy, wolno sądzić, jej osobisty ton, rozsądek i ogień emocji. Biegunowo różne zadania aktorskie, nazwijmy je ramowe, a między nimi pole do przyszłych kreacji, na które można się z cicha (żeby nie zapeszyć) z góry radować.”

  MACIEJ KOBIELA [nadzieje]
  Rola Jaśka (w oryginale Jocy) w Hamlecie we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana jest wymarzona na debiut. To taki Hamlet, ale wykręcony przez groteskę, bardziej emocjonalny niż pełen wahań, idealny do pokazania aktorskiego temperamentu. Co się w spektaklu Roberta Talarczyka świetnie spełnia.
  A w drugiej roli na deskach łódzkiego Nowego, w Dobrze ułożonym młodzieńcu duetu Jolanta Janiczak/Wiktor Rubin, dokłada inne barwy: dystans, ironię, lekki humor, dopełniając w istotny sposób tę niewesołkowatą przecież opowieść o transpłciowości. Wypada mu życzyć udanego ciągu dalszego. […]”

Video

Aktorzy

Przemysław Dąbrowski

Barbara Dembińska

Gracjan Kielar

Maciej Kobiela

Agnieszka Korzeniowska

Michał Kruk

Tomasz Kubiatowicz

Konrad Michalak

Adam Mortas

Bartosz Turzyński

Paulina Walendziak

Recenzje

Hamlet i swojaki

Piotr Olkusz | teatralny.pl

Hamlet we wsi Głucha Dolna

Łukasz Kaczyński | na swoim FB

Teatr w kaloszach

Sylwia Krasnodębska | Gazeta Polska Codziennie

Hamlet na miarę naszych możliwości

Karol Rawski | Teatrologia.pl

„Być albo nie być", czy wciąż takie jest pytanie?

Marta Miniszewska | Dziennik Teatralny Łodź

Być albo nie być

Paulina Ilska | e-kalejdoskop

Teatr według kiepskich pomysłów

Dariusz Pawłowski | Dziennik Łódzki