Gala ’68. Wolność to luksus / 2018 r.

Spektakl archiwalny
Spektakl archiwalny

Tekst, dramaturgia:

Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak

Reżyseria:

Agnieszka Jakimiak

Koncept, scenografia, reżyseria światła:

Mateusz Atman

Muzyka i oprawa dźwiękowa:

Łukasz Jędrzejczak

Choreografia:

Jan Sobolewski

Kostiumy:

Julia Porańska

Prapremiera:

11 września 2018 r., Duża Sala, w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur

Występują:

Monika Buchowiec (Andrey Twigg, Bonie Parker, Jane Bonda, Monika)

Beata Kolak (Bertie Davis, Beata)

Kamila Salwerowicz (Mademoiselle Mieville, Walentyna Tierieszkowa, Valerie Ananas, Barbara Stressend, Lilly Hellgirl, Dziewczynka z zapałkami sprzedająca bunt, Kamila)

Konrad Michalak (Kuster Beaton, Hal, Malcolm Macdonald, Francois Truffaut, Konrad)

Przemysław Dąbrowski (Gregory Beck, Mandy Warhole, Roman Kaput, Gary Grand, Chester Cola, Steve Mcking, Przemek)

Sławomir Sulej (Luis de Fondue, Karl Chaplynch, Sir Alfred, Sławomir)

Łukasz Jędrzejczak (gościnnie) (Mick Morrison)

O spektaklu

Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę – przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii.

Być może spektakl z udziałem idealistek, rewolucjonistek i terrorystek z 1968 roku trwa już od dawna i na przestrzeni lat zamienił się we własne przeciwieństwo. Istnieje prawdopodobieństwo, że przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkoty filmowców, którzy nie wzięli udziału w Festiwalu w Cannes w 68, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy wcale nie poszły na marne, ale zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl – napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru, przez komodyfikację buntu i chęć odebrania mu wywrotowej mocy. Czy tak zwany duch tamtych czasów może do nas wrócić nie jako zjawa, ale jako widmo? Żeby to sprawdzić, odtworzymy krok po kroku rozdanie najważniejszych nagród filmowych za 1968 rok.

 

 

Aktorzy

Monika Buchowiec

Konrad Michalak

Przemysław Dąbrowski

Sławomir Sulej

Kamila Salwerowicz

Beata Kolak

Recenzje

#metoo i bunt. „Gala '68” na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Izabella Adamczewska „Gazeta Wyborcza - Łódź online”

Czerwony dywan

Małgorzata Karbowiak „e-kalejdoskop.pl”

Brud na czerwonym dywanie

KATARZYNA NIEDURNY „dwutygodnik.com”

Konkurs

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.