Biedermann i podpalacze / 2010 r.

Spektakl archiwalny
Spektakl archiwalny

Autor:

Max Frisch

Reżyser:

Krzysztof Babicki

Przekład:

Urena Krzywicka, Jan Garewicz

Scenografia:

Marek Braun

Kostiumy:

Sławomir Smolorz

Muzyka:

Marek Kuczyński

Choreografia:

Janina Niesobska

Asystent reżysera:

Wojciech Bartoszek

Premiera:

Duża Sala, 23 stycznia 2010 r.

Występują:

Andrzej Szczytko (Biedermann)

Małgorzata Flegel (Babette)

Wojciech Bartoszek (Schmitz)

Piotr Seweryński (Eisenring)

Magdalena Kaszewska (Anna)

Leszek Żukowski (Doktor)

Teresa Makarska (Knechtlingowa)

Ryszard Chlebuś (Policjant)

Jerzy Krasuń (Dziennikarz)

Aktorzy

Wojciech Bartoszek

Piotr Seweryński

Magdalena Kaszewska

Małgorzata Flegel

Jerzy Krasuń

Andrzej Szczytko

Realizatorzy

Krzysztof Babicki (ur. 1956 w Gdańsku)

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz reżyserię w PWST w Krakowie . W 1982 roku po uzyskaniu dyplomu reżysera rozpoczął współpracę z Państwowym Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie w latach 1991- 94 był także dyrektorem artystycznym. Niektóre jego spektakle w tym teatrze to: Sonata widm Augusta Strindberga, Kordian Juliusza Słowackiego, Pułapka Tadeusza Różewicza, Wiśniowy sad i Trzy siostry Antoniego Czechowa, Wszystko dobre, co się dobrze kończy Williama Szekspira, Kobieta z morza Henryka Ibsena, Biesy Fiodora Dostojewskiego, Arkadia Toma Stopparda czy Kopenhaga Michaela Frayna. W 1984 roku Krzysztof Babicki otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”, a w 1986 roku Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego. Spektakle Krzysztofa Babickiego zrealizowane w Teatrze Wybrzeże stały się częstym gościem prestiżowych festiwali i przeglądów zagranicznych . Wśród nich warto wymienić Park Botho Straussa pokazywany w Bremiena 15. Norddeutschen Theatertage w 1987 roku, Wallenstein Fryderyka Schillera podczas Schillertage w Mannheim w 1988 roku obok przedstawienia Don Carlos zrealizowanego z niemieckimi aktorami w National Theater w Mannheim. Caligula Alberta Camusa był pokazywany na festiwalu Asia-Pacifik w Seulu w 1991 roku, a Kobieta z morza Henryka Ibsena na lbsenstage Festival w Oslo w 1992 roku.

Od 1983 do 1991 roku reżyser współpracował z Teatrem Starym w Krakowie, gdzie zrealizował m.in. : Z życia glist Pera Olova Enquista czy Termopile polskie Tadeusza Micińskiego. W 2006 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Słowackego w Krakowie, gdzie ponownie wyreżyserował Pułapkę Tadeusza Różewicza, pokazywaną jako spektakl mistrzowski na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej w Katowicach w 2007 roku. Kolejna realizacja Pułapki (1999) w Teatrze Nowym w Poznaniu została laureatem konkursu Ministerstwa Kultury i Sztuki na najlepszą inscenizację polskiej sztuki współczesnej. Spektakl Intryga i miłość (1999) w Teatrze Śląskim w Katowicach otrzymał rok później Złotą Maskę za najlepszy spektakl sezonu oraz Złotą Maskę za najlepszą reżyserię. Za Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego zrealizowane w Teatrze Śląskim w Katowicach otrzymał w 2001 roku wyróżnienie za reżyserię na Festiwalu Klasyka Polska w Opolu. Zrealiziwany w Teatrze Słowackiego w Krakowie Frank V Friedricha Durenmatta został pokazany w 2009 roku na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Krzysztof Babicki od 2000 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie wyreżyserował m.in. Biesy Fiodora Dostojewskiego, Hamleta Szekspira, Miłość na Krymie Sławomira Mrożka, uznaną przez krytykę teatralną za wydarzenie kulturalne, Rock and Roll Toma Stopparda, Sarmację Pawła Huelle, a ostatnio Noc wielkiego sezonu według Bruno Schulza. Dziady Adama Mickiewicza (2005) zostały nagrodzone w Krakowie na Festiwalu Dramaty Narodów – Polski Dramat Romantyczny. Reżyser zrealizował ponad 20 spektakli dla Teatru Telewizji, inscenizując utwory Pawła Mossakowskiego, Gottholda Lessinga, Ronalda Harwooda czy Gustava Flauberta. Zapraszany był do współpracy z teatrami w Finlandii, RFN, Rosji, Korei Południowej i Holandii. Reżysero­wał prapremierowe wystawienie Białego małżeństwa TadeuszaRóżewicza w Finlandii w 1989 roku. Wystawiony w Holandii spektakl Intryga i miłość w teatrze Toneel Haarlem otrzymał przyznawaną przez publiczność nominację do najlepszego spektaklu sezonu 1995/96 w tym kraju. W 2005 roku na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, Krzysztof Babicki otrzymał nagrodę za reżyserię spektaklu Demokracja Michaela Frayna zrealizowanego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.