Beze mnie jesteś nikim

Autor

Jacek Hołub

Reżyseria | adaptacja | dramaturgia

Agata Biziuk

Scenografia | kostiumy

Marika Wojciechowska

Koordynacja scen intymnych | choreografia

Krystyna Lama Szydłowska

Video

Piotr Wacowski

Realizacja zdjęć podwodnych

Bartosz Stróżyński FIMUFO STUDIO

Muzyka

Piotr Klimek

Inspicjentka

Agnieszka Choińska

Identyfikacja graficzna

Ola Jasionowska

Prapremiera

26 maja 2023 roku | Mała Scena

Występują:

Malwina Jelistratow

Gracjan Kielar

Damian Sosnowski

Katarzyna Żuk

O spektaklu

Program spektaklu do pobrania w formacie pdf.


Pierwszy etap tonięcia to zachłyśnięcie. Człowiek wpada w panikę, próbuje wstrzymać oddech, w organizmie zaczyna spadać poziom tlenu. Organizm próbuje się bronić, wymusza odruch oddechu, a tonący połyka wodę… 

Człowiek tonie bezgłośnie. Nikt nie usłyszy wołania o pomoc, usta i płuca wypełniają się wodą. Może ktoś zauważy machanie rękami, rozpaczliwą próbę utrzymania się na powierzchni ale rzadko kiedy odczyta sygnały. Przerażający jest fakt, że osoba tonąca zachowuje świadomość, nawet w momencie kiedy leży już na dnie. Nie może się ruszyć i wie, że umiera…

Zrealizowany na podstawie wstrząsającego reportażu Jacka Hołuba o tym samym tytule spektakl opowiada o przemocy, stale obecnej w naszych domach i kulturze jej przyczynach, mechanizmach, a także społecznym i instytucjonalnym przyzwoleniu i zobojętnieniu na zamknięte w czterech ścianach akty agresji.

Twórczynie i twórcy podejmują próbę opowiedzenia o przemocy bez jej reprodukowania – szukają teatralnej i plastycznej metafory, która – oddając głos ofiarom – nie powiela przemocowych wzorców.

Aktorki i aktorzy w performatywny sposób poruszają się po przestrzeniach wspomnień bohaterek i bohaterów, próbując znaleźć odpowiedź na zależności i mechanizmy systemu działania przemocy: jej ofiar, sprawczyń i sprawców, by opowiedzieć historię uratowania – historię nadziei, że można się z tej ciemności wynurzyć.


Uważam, że spektakl powinni obejrzeć dosłownie wszyscy, mimo „ciężkiego” tematu i emocjonalnego kalibru przedstawienia. Jeśli czujesz, że doświadczasz przemocy, możesz rozwiać swoje wątpliwości. Jeśli jesteś rodziną, znajomym lub sąsiadem osoby, będącej jej ofiarą, możesz dowiedzieć się, jak pomóc. Jeśli jesteś młodym człowiekiem, który dopiero wchodzi w dorosłe życie – to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, czym jest przemoc w związkach i w przyszłości unikać toksycznych partnerów. Jeśli pozostajesz w relacji – możesz zorientować się, że to, czego doświadczasz, to już nie miłość, a znęcanie. Zachęcam też mężczyzn – przemoc wobec nich, ukazana w spektaklu, jest problemem marginalizowanym, rodzajem tabu – a przecież istnieje.
Wszyscy jesteśmy świadkami, nawet jeśli temat nie dotyczy nas bezpośrednio. A osoby doświadczające przemocy potrzebują naszego wsparcia. W Teatrze Nowym przez kilkadziesiąt minut dowiesz się, jak dać im to wsparcie, choćby przez to, że powiesz: „Wierzę ci”.
Małgorzata Czarnota
Koordynatorka łódzkiego oddziału
Centrum Praw Kobiet

Spektakl przeznaczony dla widzów i widzek 16+
Czas trwania spektaklu: ok. 1:30 bez przerwy.

 

Partnerzy premiery:

 


Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

           

Video

Aktorzy

Malwina Jelistratow

Gracjan Kielar

Damian Sosnowski

Katarzyna Żuk

Recenzje

Reportaż w Nowym

Piotr Olkusz | teatralny.pl

Od tonięcia do wynurzenia

Joanna Królikowska | Miesięcznik TEATR

Pod wodą

Marta Zdanowska | MIEJ MIEJSCE

Leczenie teatrem?

Krzysztof Skiba | Tygodnik ANGORA

Grupa Krytycznoteatralna

Marta Żelazowska

Chcę po prostu święty spokój

Katarzyna Mikuła | Dziennik Teatralny