Ludzie Coney Island

Pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI wieku niemal połowę ze 111 tysięcy mieszkańców Coney Island i Brighton Beach stanowili imigranci, co czyniło je siódmym co do wielkości skupiskiem przybyszów w Nowym Jorku. 

***

“Niektórych pracowników do cyrku przyciągała perspektywa podróżowania, innych – kariery, jeszcze innych – obietnica majątku, dla wielu zaś było to jedyne miejsce, gdzie wreszcie czuli się zwyczajni. W ciągu trzech dekad do Dreamland Circus Sideshow i podobnych przybytków, jak Wagner’s World Circus Sideshow czy Whitney’s Palace of Wonders, na Coney trafiły tysiące ludzi o szczególnym wyglądzie lub umiejętnościach.

Na Coney Island byli normalni.”

“Wszyscy jesteśmy dziwni”, Karolina Sulej

DICK ZIGUN – SŁAWOMIR SULEJ

Samozwańczy szeryf Coney Island i szef miejscowego Domu Kultury. Ukończył prestiżowe studia dramaturgiczne na Yale. Na Coney trafił w 1979 roku, zakochał się i został. Chociaż nie była to łatwa miłość. Odremontował i założył teatr, który spłonął; stworzył bar z awangardową muzyką, który splajtował, aż w końcu postanowił sięgnąć do genezy Coney Island i stworzyć nowoczesny freakshow. Lubi pracować w ogródku i palić blanty. W 2017 wystawił w swoim Domu Kultury sztukę o zombie polujących na mózg Richarda Nixona. 

Strona internetowa prowadzonej przez Dicka Ziguna organizacji Coney Island USA: https://www.coneyisland.com/  

Kanał Coney Island USA na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC-bbZd3XL-sGQ2izXSA8SYA

 

PHILOMENA MARANO (BARBARA DEMBIŃSKA)

Współzałożycielka kolektywu artystycznego Coney Island Hysterical Society, który w latach osiemdziesiątych chciał ożywić ginącą społęczność. Uwielbia patrzeć na Wieżę Spadochronową i histerycznie nie potrafi zgodzić się na postępujący rozpad Coney Island. 

Konto Philomeny na Twitterze: https://twitter.com/PhilomenaMarano oraz jej strona internetowa: https://www.philomenamarano.com/bio

 

BAMBI THE MERMAID (MAGDALENA KASZEWSKA)

Urodziła się na Środkowym Zachodzie w zamożnej rodzinie. Szybko uciekła na Florydę. Od dziecka uwielbiała się przebierać i kiedyś – jako kilkuletnia dziewczynka – stwierdziła, że chciałaby zostać prostytutką. Pracowała w strip clubach, ale nudziło ją to. Chciała szokować, a nie budzić zachwyt. Stworzyła własny program politycznej burleski. Na Coney zajmuje się organizacją dorocznej Parady Syren. 

Konto Bambi na Instagramie: https://www.instagram.com/bambithemermaid/

 

NATI PATCHWORKOWA DZIEWCZYNA (KATARZYNA ŻUK) 

Jej przydomek sceniczny, Patchworkowa Dziewczyna, wziął się stąd, że urodziła się z  ciężkimi wadami genetycznymi i lekarze, jak sama to opisuje, „zszywali ją z części jej samej”. Jak opowiada w swoim prowokacyjnym liście do prezydenta Trumpa, cyrk był pierwszym miejscem, w którym poczuła się szczęśliwa; poczuła, że gdzieś przynależy. 

Ukończyła studia wyższe, pracuje jako starsza asystentka w laboratorium przy badaniach nad chorobami zakaźnymi. Lubi żonglować pochodniami do piosenek PJ Harvey. 

Fanowski materiał filmowy o Nati Amos:

KONTEKSTY:
Wyspa
Sodoma nad morzem
Freak show
Ocalić dziwaka w sobie
Galeria