Michał Kruk

Zaraz po dyplomie był związany z warszawskim Teatrem Komedia gdzie zagrał kilkaset przedstawień w kilkunastu tytułach, ale nawet wtedy mieszkał w Łodzi i pozostawał wierny łódzkiej publiczności grając m.in. w wielu przedstawieniach Teatru Logos, Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego.

Od 2011 roku do dziś związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W Nowym zadebiutował rolą Simona Willisa w przestawieniu “Przyjazne dusze”.

Rok później doszło do pierwszej premiery – “Wieczoru Trzech Króli” Williama Shakespeara w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej, w której wcielił się w rolę Malwolia.

Na deskach Teatru Nowego dwukrotnie spotkał się z Michałem Zadarą, realizując iście łódzki projekt “Hotel Savoy (2012 rok) oraz koprodukcję z Centralą “Wszyscy byli odwróceni” Marka Hłasko (2013 rok). To spotkanie zaowocowało współpracą z reżyserem także poza granicami Łodzi (Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Studio w Warszawie).

W 2013 roku wystąpił w głośnym spektaklu „Antygona” w reżyserii Marcina Libera. W 2014 roku zagrał w spektaklu “Wyszedł z domu” w reżyserii Michała Rzepki, a w 2015 roku w “Spowiedzi Masochisty” w reżyserii Grega Schwalbe. Do kolejnych realizacji należą role w spektaklach: “Szewcy” w reżyserii Jerzego Stuhra oraz “Poczekalnia” w reżyserii Janusza Wojciechowskiego.

Największą odpowiedzialnością został obdarzony w 2017 roku przez autora i reżysera słynnej powieści „Fabryka Muchołapek” opowiadającej o historii łódzkiego getta – Andrzeja Barta (ówczesnego dyrektora Teatru Nowego), który obsadził go w roli adwokata Chaima Rumkowskiego.
W sezonie teatralnym 2019/2020 miał na koncie aż pięć premier: “My psy” w reżyserii Przemysława Dąbrowskiego, “Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny” w reżyserii Agaty Puszcz, “Lolita” w reżyserii Tomasza Cyza, „Bum” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza oraz “Humanka” w reżyserii Leny Frankiewicz.
W roku 2021 zagrał w spektaklu “Kto nie ma nic, ten ma wszystko” w reżyserii Macieja Hanuska i Dominika Frosztęgi.

Na początek 2022 roku planowana jest premiera „Wielkiego Teatru Świata” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, w której zagra 'Głos’.

Od 2015 roku jest również improwizatorem. Swoją przygodę z improwizacją teatralną zaczynał w łódzkim teatrze improwizacji IMPRO Atak!, który na co dzień wystawiał swoje spektakle na deskach małej sceny Teatru Nowego, a także w województwie i innych miastach Polski.

W listopadzie 2018 roku wraz z trójką przyjaciół z grupy IMPRO Atak! stworzył autorski, łódzki format improwizowany “Podglądacze, czyli historia pewnej łódzkiej kamienicy”. Z tego projektu w 2020 roku wyłoniła się nowa grupa – O! impro – grająca spektakle w Teatrze Małym z Manufakturze w Łodzi. Twórcy grupy O! impro w 2021 roku założyli Stowarzyszenie Łódzkich Artystów O!, które zajmuje się propagowaniem sztuk teatralnych, muzyki poważnej i sztuki plastycznej.

W ramach działań związanych z improwizacją teatralną, prowadzi od 2019 roku warsztaty z improwizacji i elementarnych zadań aktorskich w jedynej łódzkiej szkole improwizacji STUDIO impro.
Od 17 lat regularnie prowadzi warsztaty i szkolenia w zakresie aktorstwa, improwizacji i autoprezentacji a od 2015 roku jest również wykładowcą w szkole dla aplikantów Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie.

PROFIL AKTORA