Jolanta Jackowska

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom magistra sztuki na wydziale aktorskim 1994 rok). Jako studentka III roku zadebiutowała na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi rolą Soni w “Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Leszka Wosiewicza.

Aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (wcześniej Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Powszechnego w Łodzi). Spełnia się także jako reżyserka dubbingu, tłumaczka i lektorka oraz specjalistka do spraw Public Relations, trenerka i wykładowca. W Teatrze Nowym początkowo pracowała w latach 1995 -1996 za dyrekcji Jacka Chmielnika. W tym czasie zagrała m.in. w przedstawieniach “My, dzieci z dworca Zoo” w “Ślubach panieńskich” i w “Dniu gniewu”. Od 2005 do 2010 roku rzecznik prasowa Teatru Nowego w Łodzi, do którego po kilku latach przerwy powróciła na scenę z monodramem “Yotam” wg. tekstu Navy Semel w reżyserii Karoliny Szymczyk – Majchrzak. Za rolę Zuli Carmel zdobyła nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. we Wrocławiu, Orebro (Szwecja), Egerze (Węgry) i Zemunie (Serbia).

Jako aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka ma na swoim koncie role w wielu spektaklach, między innymi w “Złodzieju” w reżyserii Marka Pasiecznego, “Metodzie Gronholm” Ireneusza Janiszewskiego, “Balu w operze” Darii Anfelli, “Chcę do nieba. Leningrad – Łódź” spektaklu muzycznym z piosenkami Sergieja Sznurowa pod opieką artystyczną Zdzisława Jaskuły, “Akimudach” Piotra Siekluckiego, “Antygonie w Nowym Jorku” Andrzeja Szczytki, “Fantazji polskiej” i “Kto odkrył Amerykę?” Macieja Wojtyszki czy “Bumie” Grzegorza Chrapkiewicza. Od 2014 roku Jolanta Jackowska zajmuje się także improwizacją teatralną. Łódzcy widzowie znają ją doskonale z występów z grupą Improatak! Aktorka bierze regularnie udział w inscenizowanych czytaniach dramatów i poezji w ramach organizowanego w Teatrze Nowym w Łodzi Krakowskiego Salonu Poezji. W 2020 roku w uznaniu dokonań artystycznych została odznaczona Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

PROFIL AKTORKI