Cezary Tomaszewski

Nominowany do “Paszportu Polityki” za odwagę mówienia rzeczy prostych w przewrotny sposób reżyser teatralny i operowy.

Debiutował w Wiedniu w Brut Theater autorską inscenizacją “Wesołej wdówki” Lehara do której obsady zaprosił cztery polskie sprzątaczki. Przedstawienie wyróżnione zostało przez prestiżowe magazyny Theater heute i Falter, oraz zaproszone na festiwale w Bregenz, Londynie i Fribourgu.

Po powrocie do Polski, Tomaszewski podjął współpracę z krakowską orkiestrą Capella Cracoviensis rozwijając z nią cykl przestawień teatralnych bazujących na muzyce klasycznej i współczesnych strategiach performatywnych.

Od debiutu w teatrze dramatycznym przedstawieniem “Wesele na podstawie Wesela” Wyspiańskiego w Teatrze Kochanowskiego w Opolu, Tomaszewski konsekwentnie rozwija swoje zainteresowania testowaniem i zderzaniem ze sobą rożnych konwencji teatralnych, czego przykładem są przedstawienia powstałe min. w teatrach w Warszawie (Studio – “Powrót Tamary”), Krakowie (Słowackiego – “Turnus mija a ja niczyja. Operetka sanatoryjna”, “Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”), Wałbrzychu (Szaniawskiego – “Gdyby Pina nie paliła to by żyła”) i Wrocławiu (Capitol – “Gracjan Pan Musical”).

Kultowa inscenizacja śpiewników domowych Moniuszki “Cezary idzie na wojnę” z Komuny Warszawa grana była już blisko 100 razy w 14 krajach i na 4 kontynentach.

Tomaszewski wykłada performatykę na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.