Aleksandra Posielężna

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Po raz pierwszy wystąpiła na deskach Teatru Nowego w październiku 2011 roku (III rok studiów), gdzie zagrała w spektaklu dyplomowym Trzy siostry pod opieką artystyczną Wieniamina Filsztyńskiego.

W autorskim spektaklu dyplomowym Złesny w reżyserii Agaty Dudy-Gracz Aleksandra stworzyła ciekawą i przejmującą rolę. Spektakl został nagrodzony Złotą Maską w Łodzi. Pracę magisterką pt. “Osobowość aktora a jego kreacja sceniczna na podstawie analizy spektaklu Persona / Tryptyk. Marilyn  w reżyserii Krystiana Lupy.” obroniła pod kierownictwem uznanej krytyk teatralnej dr Elżbiety Baniewicz. W swojej pracy magisterskiej podjęła w twórczy i nowatorski sposób problematykę rozumienia osobowości scenicznej. Do napisania pracy magisterskiej przeprowadzała wywiad z uznanym reżyserem Krystianem Lupą.

W Teatrze Nowym zagrała w spektaklach: Bal w operze w reżyserii Dari Anfelli i Lecha Raczaka, Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata w reżyserii Jacka Głomba, Zajmijmy się seksem wyreżyserowanym przez Wojciecha Bartoszka, Pippi Langstrump w reżyserii Zdzisława Jaskuły, Wyszedł z domu. Tak zwana komedia w reżyserii Michała Rzepki, Fabryka Muchołapek wyreżyserowanym przez Andrzeja Barta, Ślubu nie będzie w reżyserii Pawła Pitery, Lolita w reżyserii Tomasza Cyza oraz Uciechy StaroPolskie z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą w reżyserii Darii Kopiec. Reprezentowała Teatr Nowy na festiwalach: Raport w Gdyni, Lokersi w Legnicy, a także Różewicz Open Festiwal w Radomsku. W roku 2017 z rąk Ministra Kultury, Profesora Piotra Glińskiego, otrzymała nagrodę Młoda Polska, dzięki której powstał spektakl w reżyserii Adama Woronowicza: Jestem z Tobą, w którym wcieliła się w główną rolę Świętej Siostry Faustyny.

Laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci” w 2020 roku, w którym stworzyła program dla dzieci “Z Edim przed LogoŚwiat”.

PROFIL AKTORKI