Mira Mańka

Jestem reżyserką, dramaturżką, dramatopisarką. Studiuję na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jestem absolwentką Wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz podyplomowych Studiów nad Kulturową Tożsamością Płci “Gender Studies” na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowałam także Performatykę Przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim.

We wrześniu 2020 otrzymałam Grand Prix dla najlepszego reżysera na Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych “m-teatr” za spektakl Piknik pod wiszącą skałą z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Zrealizowałam dwa spektakle dla NST w Krakowie w ramach projektu “Młodzi w Starym online” – Małą Syrenkę H.Ch. Andersena (tekst/reżyseria) oraz Kochanowski w reżyserii Piotra Fronia (dramaturgia). W lutym 2020 na zaproszenie Festiwalu Opera Rara wyreżyserowałam spektakl Enoch Arden wg poematu A. Tennysona do muzyki Richarda Straussa. W sezonie 2018/2019 zostałam laureatką konkursu dla debiutujących reżyserów i reżyserek “Młodzi w Starym” i debiutowałam spektaklem Czartoryska. Artefakty. Spektakl został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w 2019 roku.

Reżyseruję koncerty, słuchowiska, pracuję z grupami dziecięcymi i senioralnymi. Współpracowałam przy tworzeniu dramaturgii do spektakli w reżyserii Piotra Ratajczaka (Ostatni dzwonek. Utopia, AST Kraków) i Julii Mark (Ich czworo. Reality Show, Teatr Miejski w Gliwicach). Asystowałam Wiktorowi Rubinowi (Vernon Subutex, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie; Gala Europejski Poeta Wolności, Teatr Szekspirowski w Gdańsku).

Ogrodniczka, kawoszka, lumpeksiara.