Jolanta Jackowska

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom magistra sztuki na wydziale aktorskim 1994 rok). Jako studentka III roku zadebiutowała na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi rolą Soni w Zbrodni i karze Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Leszka Wosiewicza.

Aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (wcześniej Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Powszechnego w Łodzi). Spełnia się także jako reżyserka dubbingu, tłumaczka i lektorka oraz specjalistka do spraw Public Relations, trenerka i wykładowca. 

W Teatrze Nowym początkowo pracowała w latach 1995 -1996 za dyrekcji Jacka Chmielnika. W tym czasie zagrała m.in. w przedstawieniach My, dzieci z dworca Zoo w Ślubach panieńskich i w Dniu gniewu. Od 2005 do 2010 roku rzecznik prasowa Teatru Nowego w Łodzi, do którego po kilku latach przerwy powróciła na scenę z monodramem Yotam wg. tekstu Navy Semel w reżyserii Karoliny Szymczyk – Majchrzak. Za rolę Zuli Carmel zdobyła nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. we Wrocławiu, Orebro (Szwecja), Egerze (Węgry) i Zemunie (Serbia). 

Jako aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka ma na swoim koncie role w wielu spektaklach, między innymi w Złodzieju w reżyserii Marka Pasiecznego, Metodzie Gronholm Ireneusza Janiszewskiego, Balu w operze Darii Anfelli, Chcę do nieba. Leningrad – Łódź spektaklu muzycznym z piosenkami Sergieja Sznurowa pod opieką artystyczną Zdzisława Jaskuły, Akimudach Piotra Siekluckiego, Antygonie w Nowym Jorku Andrzeja Szczytki, Fantazji polskiej i Kto odkrył Amerykę? Macieja Wojtyszki czy Bumie Grzegorza Chrapkiewicza. Od 2014 roku Jolanta Jackowska zajmuje się także improwizacją teatralną. Łódzcy widzowie znają ją doskonale z występów z grupą Improatak! Aktorka bierze regularnie udział w inscenizowanych czytaniach dramatów i poezji w ramach organizowanego w Teatrze Nowym w Łodzi Krakowskiego Salonu Poezji. W 2020 roku w uznaniu dokonań artystycznych została odznaczona Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Profil aktorki