16 września – w ramach cyklu Nowy i Młodzi odbędzie się prapremiera „Praktyki widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka z tekstem Michała Buszewicza, która jest kolejną koprodukcją z Festiwalem Łódź Czterech Kultur.
Partycypacyjny projekt z udziałem osób z dysfunkcją narządu wzroku podejmuje dialog z kanoniczną dla historii sztuki pracą „Teorią widzenia” Władysława Strzemińskiego, którego 70. rocznica śmierci przypada w tym roku.
Strzemiński poświęcił swoją książkę historii sztuki rozumianej jako rozwój świadomości wzrokowej, którą cechują się społeczeństwa kolejnych epok. Temat miał dla niego osobiste znaczenie, ponieważ sam mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą wzroku w drugim. Skoro artysta twierdził, że każda epoka patrzy na świat inaczej, a perspektywa nieustannie się zmienia, jak na świat powinniśmy patrzeć my – ludzie XXI wieku? Jakiej wrażliwości spojrzenia nam dziś potrzeba, żeby w empatyczny i niekrzywdzący sposób patrzeć na drugiego człowieka? Co możemy zobaczyć, patrząc na świat oczami osób z dysfunkcjami narządu wzroku? Wreszcie: w jaki sposób tworzyć dziś sztukę wizualną i teatr, aby nie były one wykluczające?
Na scenie będzie można zobaczyć Monikę Buchowiec, Magdalenę Kaszewską i Pawła Kosa oraz – gościnnie – Lindę Rojewską i Arnolda Osieckiego. Partnerem premiery jest Muzeum Sztuki w Łodzi – spektaklowi będą towarzyszyły warsztaty organizowane przez dział edukacji MS.
Podobnie jak koprodukowana rok temu z Festiwalem Łódź Czterech Kultur „Ludowa Historia Polski” Piotra Pacześniaka i Wery Makowskx – spektakl wszedł na stałe do repertuaru Nowego.