teatr +

Spotkanie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti
Magda i Maksymilian Rigamonti, fot. Jacek Waszkiewicz 

17 kwietnia / godz. 18:00 / Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / foyer Dużej Sali, ul. Więckowskiego 15

 

Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło.
Wsie, szkoły, kościoły. I ludzie.
Sześćdziesiąt, siedemdziesiąt, a może i sto tysięcy.
Nawet nie ma jak policzyć.


Echo to książka fotograficzna o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie, o poszukiwaniu śladów pamięci po tym, czego już nie ma. To spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti.

Echo jest efektem pięcioletniej pracy wielokrotnie nagradzanego fotoreportera i dziennikarki, laureatki m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa. Para po raz pierwszy odwiedziła Wołyń w 2013 roku. Zafascynowany i jednocześnie przerażony swoistą aurą tego rejonu, Maksymilian wracał tam kolejny i kolejny raz, by odkrywać wydarzenia z 1943 roku na nowo. Odwiedził wsie, których już nie ma. Był w Ostrówkach, Woli Ostrowieckiej, Parośli, Lipnikach i kilkudziesięciu innych. Próbowałem zrozumieć, co na tych ziemiach działo się w czasie II wojny światowej, co później, przez lata – zaznacza fotograf.

 

Maksymilian zdecydował się na czarno-biały film i analogowy, stary średnioformatowy aparat, podobny do tych, którymi dokumentowano Rzeź Wołyńską. Fotografował miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu były polskie wsie, a w nich domy, szkoły, targi i kościoły. Dziś trudno w tych przestrzeniach o jakikolwiek punkt odniesienia, bo ślady ludzkiej egzystencji wchłonęła natura. Dlatego przy zdjęciach zostały podane współrzędne geograficzne.

Magdalena Rigamonti rozmawiała z Ukraińcami, którzy pamiętają tamte wydarzenia, z ich dziećmi, wnukami, a także z ukraińskimi historykami i polskimi archeologami. W książce, na dwunastu rozkładanych jak mapa kartach znalazło się dwanaście krótkich notatek z podróży, które są opowieściami o konkretnych miejscach i zbrodniach, o krainie skażonej śmiercią. Każda karta to też cztery czarno-białe zdjęcia. Jedynym kolorem, który pojawia się w książce, jest złoty – jak ramy w kościelnych obrazach czy litery na nagrobkach.

 

Maksymilian Rigamonti – nagrodzony „Zdjęciem Roku” Grand Press Photo za fotografię z Bykowni, IV cmentarza katyńskiego, autor książek fotograficznych Bykownia. Archeologia zbrodni i Afganistan jest w nas. Ta ostatnia to efekt pięciu podróży do Afganistanu. Członek Press Club Polska.

 

Magdalena Rigamonti – dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, autorka książek m.in. „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Dorosnąć do śmierci”. Członkini Press Club Polska, laureatka Grand Pressa i Nagrody im. Dariusza Fikusa.

 

Magdalena i Maksymilian od lat tworzą duet dziennikarsko-fotograficzny RigamontiRazy2.

 

Książkę można będzie kupić w trakcie spotkania. 

 

Publikacja została sfinansowana dzięki pomocy sponsorów (Provident Polska SA, Fundacja Beit Warszawa, Rotary Club Warsaw - Wilanów) i kampanii na portalu Polakpotrafi.pl. Jej premiera odbyła się 25 marca na Rybnickim Festiwalu Fotografii. 

 

Więcej informacji: www.maksymilianrigamonti.com

 

Tytuł: Echo
Wydawca: Press Club Polska
Fotografie: Maksymilian Rigamonti
Tekst: Magdalena Rigamonti
Edycja fotografii: Ewa Meissner
Projekt: Kasia Kubicka
Skany i przygotowanie zdjęć: Tomasz Kubaczyk
Redakcja: Katarzyna Sielicka, Ireneusz Broda
Język: polski, angielski
Tłumaczenie: Adam Robiński
Korekta: Iwona Maciszewska
Druk: Chromapress
Oprawa: Poligrafia Bracia Szymańscy
Format: 21 x 21 cm
Nakład: 500 egz.
Data wydania: marzec 2018
ISBN: 978-83-65971-00-5
Wydanie I