teatr +

Spacerownik teatralny

 

14 maja w Łodzi i Gdańsku, a 21 maja w pięciu innych polskich miastach odbędzie się kolejna edycja projektu „Spacerownik teatralny”. Na nietypowe, bo nieograniczone ramami jednego teatralnego budynku spacery po raz kolejny zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

„Spacerowniki teatralne” zostały zainicjowane w 2015 roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. Efekty tych prac będzie można poznać już 14 maja. Tego dnia w Łodzi i Gdańsku, a tydzień później także w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Białymstoku i Słupsku – odbędą się teatralne spacery, wytyczone zarówno według nowych, jak i znanych i sprawdzonych tras. Wiosenna edycja „Spacerownika” poszerzona została także o liczne spacery dla dzieci.

 

„Teatry łódzkie za kurtyną historii” - spacer prowadzony przez prof. dr hab. Małgorzatę Leyko oraz członków Koła Teatrologów, wyruszy o godzinie 11.00. sprzed bramy głównej Manufaktury przy ul. Ogrodowej 19. Jego uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję posłuchać o teatrach i budynkach teatralnych, które już nie istnieją (jak Teatr Thalia czy Teatr Victoria), albo zmieniły swoje przeznaczenie. Orientacyjny czas spaceru to 1,5-2 h.

 

Wszystkie trasy proponowane w ramach „Spacerownika teatralnego” mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

 

Scenariusze „Spacerowników teatralnych” znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań.

 

„Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Aplikację można ściągnąć za darmo w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

 

Projekt łódzkiego „Spacerownika teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Kołem Teatrologów Uniwersytetu Łódzkiego.