teatr +

Mała Literacka: Giovanni Catelli / Geografie

z okazji premiery książki

Geografie / Giovanni Catelli 

 

W Małej Literackiej z okazji wydania książki Geografie gościł Giovanni Catelli. Z pisarzem za pośrednictwem Lucii Pascale rozmawiała Agnieszka Cytacka

 

24 listopada 2014 / wydarzenie na FB

 

 

Geografie to zbiór krótkich opowiadań, w których scenerią są często dworce, perony, przedziały kolejowe, miejsca znamionujące potrzebę bycia w ciągłym ruchu, w nieustannej drodze, w podróży. To podróż służąca medytacji, próbie uchwycenia chwili, zatrzymania czasu, złowienia intensywnych, lecz ulotnych emocji. Stąd melancholia i niespieszność tej prozy. Geografie to pierwsza książka Giovanniego Catellego przetłumaczona na język polski. Autorką przekładu i posłowia jest Anna Wasilewska.

 

Giovanni Catelli urodził się w 1965 roku w Cremonie. Włoski prozaik, poeta i krytyk literacki. Prowadził wykłady z literatury na uniwersytetach w Pradze, Ołomuńcu, Odessie, Kijowie, Lwowie, Nitrze i Bratysławie. Wydał prozę poetycką In fondo alla notte (1992), Partenze (1994), Geografie (1998), Lontananze (2003), tom wierszy Treni (2008), esej Camus deve morire (2013) oraz zapiski z podróży Diorama dell’Est (2013). Geografie (2014, Biuro Literackie) to pierwsza książka Catellego przetłumaczona na język polski.