teatr +

Bardzo Mała Literacka 2016
Bardzo Mała Literacka 2016 

W drugim roku działalności Bardzo Małej Literackiej proponujemy dzieciom monograficzne spotkania z literaturami różnych krajów i kultur. Celem spotkań jest pokazanie różnorodności literatury dziecięcej. Dzieci pochylą się nad klasyką i postarają się na nowo odczytać teksty z kanonu. Zobaczymy, czy współczesnego czytelnika przerazi Heinrich Hoffman, rozbawią niesamowite przygody skandynawskich urwisów, rozczuli rudowłosa Ania… Podobnie, jak w ubiegłym roku dzieci będą poznawać teksty poprzez zabawy, quizy, zadania aktorskie. A to wszystko na scenie i w różnych przestrzeniach teatralnych.

 

Prowadzenie: Karolina Kołodziej.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Mile widziane tematyczne stroje lub atrybuty.
Terminy: jeden poniedziałek w miesiącu.

 

Pierwsze warsztaty: 25 stycznia 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB
Drugie warsztaty: 29 lutego 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB
Trzecie warsztaty: 21 marca 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB
Czwarte warsztaty: 18 kwietnia 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

Piąte warsztaty: 23 maja 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

Szóste warsztaty: 13 czerwca 2016 / godz. 17.30 / Duża Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

Siódme warsztaty: 19 września 2016 / godz. 17.30 / Duża Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

Ósme warsztaty: 17 października 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

Dziewiąte warsztaty: 21 listopada 2016 / godz. 17.30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

Dziesiąte warsztaty: 19 grudnia 2016 / godz. 17:30 / Mała Sala Teatru Nowego / wydarzenie na FB

 

Wstęp bezpłatny. Na wszystkie zajęcia obowiązują każdorazowo wcześniejsze zapisy: mala.literacka@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie na FB.

 

***

Uwaga! Wszystkie wydarzenia rejestrowane są wizualnie oraz dźwiękowo. Uczestnicząc w nim oraz zapisując na nie swoje dzieci, wyrażają Państwo zgodę na upublicznienie wizerunku swojego oraz swoich dzieci na stronie www, Facebooku, Instagramie i YouTube Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Małej Literackiej. 


***

1. Bajki rosyjskie / 25 stycznia 2016
Dzieci przeniosą się w świat ludowych opowieści rosyjskich. Zobaczymy, jakie mądrości kryją się w opowieści o Koniku Garbusku, Złotej Rybce, Księżniczce zaklętej w łabędzia itp. Sprawdzimy naszą wiedzę na temat bajek sąsiadów w formie ciekawej zabawy; spróbujemy swoich sił na scenie odgrywając najpopularniejsze sceny z bajek lub naśladując bajkowych bohaterów. Może nawet zatańczymy kazaczoka…


2. Mądrości bajek wschodnich – Chiny i Japonia / 29 lutego 2016
Zobaczymy, jak wielka jest siła literatury i wyobraźni karmionej tekstami literackimi. Pokażemy, że czytając, możemy przenieść się w dowolny zakątek świata, nawet do tak odległych krajów, jak Japonia i Chiny. Bajki „wschodnie” staną się pretekstem do rozmów o tym, że bez względu na szerokość geograficzną ludzie marzą o tym samym. Poznamy nowych – egzotycznych – bohaterów, m.in. szlachetnego tygrysa czy mądrą papugę. Postaramy się pokazać dzieciom odmienność kultury i filozofii, a wszystko to w przystępnej formie zabaw, quizów i prób aktorskich.

 

bibliografia:

  • Waleria Tomaszewiczowa, „Bajki chińskie”
  • Maria Górska, „Pięciu braci Li. Chińskie bajki ludowe i przysłowia”
  • „Bajki i legendy świata. Bajki japońskie”, wyd. Sara
  • Zbigniew Kiersnowski, „Bezpowrotna góra. Baśnie japońskie”, wyd. Media Rodzina
  • Magdalena Malinowska, „Baśnie japońskie. Ryżowe ciasteczko”, wyd. Waneko
  • Maria Juszkiewiczowa, „Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie”, wyd. ALFA


3. Baśnie z Tysiąca i Jednej Nocy / 21 marca 2016
Czy dzieci wiedzą, skąd przybył do nas Sindbad Żeglarz, Ali-Baba, Alladyn? Czy disneyowska Jasmina jest postacią pochodzącą z tego klasycznego tekstu? Z najpopularniejszymi historiami opowiedzianymi przez Szeherezadę odbędziemy magiczną podróż w egzotyczny świat Orientu. Poznamy niezwykłe właściwości zwykłych przedmiotów. Wypróbujemy, czy nasze zaklęcia sprawią, że dywan poleci, a sezam się otworzy. Nasze zajęcia zostaną urozmaicone tematycznymi zabawami i konkursami.


4. Andersen i jego baśnie / 18 kwietnia 2016
Poznamy bliżej postać duńskiego pisarza i czasy, w których tworzył. Nauczymy się „czytać między wierszami” i w ten sposób dotrzeć do głębokich prawd ukrytych w popularnych baśniach – „Dziewczynce z zapałkami”, „Calineczce”, „Brzydkim Kaczątku”, „Księżniczce na ziarnku grochu”, „Małej syrence”. Postaramy się skonfrontować klasyczny tekst ze współczesnymi adaptacjami. Nie zabraknie zabaw i konkursów sprawdzających wiedzę małych czytelników.


5. Mity greckie dla dzieci / 23 maja 2016
Czy starożytne mity niosą przesłanie czytelne dla współczesnych dzieci? Czy dzieciom wychowanym w świecie superbohaterów zaimponuje Zeus, Achilles czy Prometeusz? Czy miłość matczyna zmieniła się od czasów Demeter i Kory? Czy każdy może być Ikarem? Postaramy się wskazać w tekstach mitologicznych uniwersalne przesłania i odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób tłumaczą one złożoność świata. Wcielimy się w antycznych bohaterów i zmierzymy się z zadaniami godnymi herosów.


6. W świecie literatury skandynawskiej – Pippi, Emil, dzieci z Bullerbyn i… Muminki / 13 czerwca 2016
Podczas kolejnego spotkania pochylimy się nad fenomenem skandynawskiej literatury dla dzieci. Wraz z bohaterami Astrid Lindgren przeniesiemy się w czasy bez telewizorów, komputerów i internetu. Sprawdzimy, czy list puszczany na lince rozpiętej pomiędzy dwoma oknami przekaże informacje równie dobrze jak SMS. Naszkicujemy ludziki, które strugał Emil, gdy za karę zamykany był w drewutni. Poznamy niezwykłe dzieje dzielnej Pippi. Opowiemy o cudownym dzieciństwie, które ogranicza jedynie wyobraźnia. Dopełnieniem spotkania będzie opowieść o Muminkach i ich nie zawsze wesołych przygodach.


7. Każdy jest Anią – Ania z Zielonego Wzgórza / 19 września 2016
Czy jedna z najpopularniejszych powieści dla dziewcząt wciąż zachwyca? Czy współczesne dziewczynki mogą utożsamić się z bohaterką Lucy Maud Montgomery? Sprawdzimy, jak uczyło się w szkole w Avonlea i żyło w małym miasteczku. Czy marzenia dzieci sprzed ponad 100 lat różnią się od marzeń dzisiejszych dzieci. Spróbujemy wcielić się w postać Ani i odegrać najciekawsze sceny z jej niezwykle barwnego życia. Porozmawiamy o szkolnej dyskryminacji i przezywaniu. Spróbujemy wymyślić nowe przygody i postawimy przez rudowłosą dziewczynką nowe wyzwania.


8. Z Kubusiem Puchatkiem i Piotrusiem Panem na Wyspy Brytyjskie / 17 października 2016
Porozmawiamy o mądrościach płynących z opowieści o Kubusiu Puchatku. Postaramy się zwiedzić Stumilowy Las i znaleźć tam przyjaciół. Pobrykamy z Tygryskiem i spróbujemy być nostalgiczni jak Kłapołuchy. Zastanowimy się, jak ocalić w sobie dziecko i czy fajnie być dorosłym. Piotruś Pan będzie naszym przewodnikiem po Nibylandii. Oba teksty literackie skonfrontujemy z disneyowskimi ekranizacjami. Konkursy i zadania aktorskie urozmaicą nasze spotkanie.


9. Literatura pouczająco-przerażająca z niemieckiego kręgu kulturowego – bracia Grimm i Heinrich Hoffmann / 21 listopada 2016
Spotkanie z literaturą niemieckojęzyczną będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o funkcji bajek. Pokażemy, że baśnie braci Grimm, czerpiące z tradycji ludowej, miały przede wszystkim uczyć i wychowywać. Wskażemy, którzy bohaterowie są nośnikami pozytywnych cech. Kilku bohaterów baśni przeniesiemy do współczesnego świata, by zobaczyć m.in. co Czerwony Kapturek odpowiedziałby wilkowi. Przeczytamy przerażające wierszyki Hoffmanna i sami spróbujemy stworzyć podobne.


10. Co jest po drugiej stronie lustra i gdzie jest kraina Oz – Alicja i Dorotka w świecie fantazji / 19 grudnia 2016

Podczas kolejnych zajęć spróbujemy wejść w inny wymiar rzeczywistości - będziemy przebywać w świecie fantazji i snu. Wspólnie zastanowimy się, jakimi regułami się one kierują i kto je zamieszkuje. Sprawdzimy, czy w drodze do Krainy Oz lub po drugiej stornie lustra możemy odnaleźć siebie. Rozmowy na poważne tematy urozmaicą quizy, zagadki i zabawy ruchowe. Zapraszamy!

 

 

***

Karolina Kołodziej – adiunkt w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego. W roku 2005 obroniła doktorat pt. „Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”, który ukazał się drukiem w roku 2009 (Wydawnictwo Piktor). Obecnie przygotowuje rozprawę habilitacyjną. Zainteresowania naukowobadawcze koncentrują się wokół literatury drugiej połowy XIX wieku oraz literatury modernizmu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca Łodzi (przełomu wieków) na mapie literackiej. Autorka artykułów poświęconych tej tematyce. Współautorka książki „Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego” (Wydawnictwo Primum Verbum 2010) i „Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci” (Wydawnictwo Literatura 2013). Współredaktorka „Odkrywanie Tuwima. Książka inspirowana twórczością Poety” (Regio 2014) oraz książki „70 lat Uniwersytetu Łódzkiego w przestrzeni miejskiej Łodzi” (Łódź 2015). Autorka książki dla dzieci „Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” (Regio, 2013 i 2014). Od 2015 roku prowadzi w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi literackie warsztaty dla dzieci – Bardzo Małą Literacką.

 

 

 

 

***

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.