spektakle

Zofia

przedstawienie gościnne

| Anna Wakulik

Małgorzata Pieńkowska, fot. Marta Ankiersztejn 
reżyseria:
Beniamin Bukowski
kostiumy:
Elżbieta Radke
muzyka:
Aleksandra Goetzen
światło:
Maciej Majchrzak
występuje:
Małgorzata Pieńkowska

Pomimo upływu lat Powstanie Warszawskie wciąż jest tematem żywych dyskusji, niekiedy nawet zażartych sporów. Powraca w filmach, wierszach, muzyce. Napisany przez Mirona Białoszewskiego Pamiętnik z Powstania Warszawskiego był bodaj pierwszym utworem literackim napisanym z punktu widzenia zwykłego mieszkańca Warszawy, cywila, który – niejako mimo woli – stał się świadkiem i uczestnikiem Powstania.


Zofia – monodram napisany przez Annę Wakulik został zainspirowany biografiami matek Powstańców Warszawskich a przede wszystkim wspomnieniami Zofii Rodowiczowej, matki legendarnego dziś porucznika Jana Rodowicza „Anody”.


Za sprawą wyśmienitej aktorki, Małgorzaty Pieńkowskiej, poznajemy życie młodego, bystrego chłopaka, który tak, jak jego dzisiejszy równieśnicy grał w piłkę, pływał, lubił bawić się. I oto los postawił go wobec najtrudniejszego wyzwania jakim była wojna.


W Zofii nie ma spiżowych tonów, wzniosłych słów, heroicznych póz. Jest poruszająca opowieść matki, której wojna zabrała dzieci. Za sprawą samotnej, starzejącej sie kobiety patrzymy na boleśnie prawdziwy obraz Warszawy czasu Powstania i lat powojennego terroru stalinowskiego.

 

Szeroką popularność przyniosła Małgorzacie Pieńkowskiej rola Marii w serialu M jak miłość ale to tylko jedno z wcieleń tej znanej aktorki. Już rola w sztuce Księżyc świeci nieszczęśliwym – spektaklu dyplomowym w PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie, przyniosła zaczynającej swą karierę aktorce nagrodę na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych (niegdyś takie miano nosił odbywający się do dziś w Teatrze Nowym Festiwal Szkół Teatralnych). Potem były lata pracy w warszawskim Teatrze Polskim pod kierunkiem Kazimierza Dejmka, a dalej w renomowanym zespole Teatru Ateneum im. S. Jaracza. Bogate doświadczenie i umiejętności zawodowe pozwoliły jej zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych dyscyplin teatralnych – z monodramem.

 

Materiały video o spektaklu.

Zwiastun.

 

Małgorzata Pieńkowska została nagrodzona Nagrodą Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz dwiema indywidualnymi nagrodami przyznanymi przez jury IV OLSZTYŃSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „SOLO” 2016.

  

czas trwania: 50 minut bez przerwy

 

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 14. ROKU ŻYCIA

 

Premiera monodramu „Zofia” odbyła się  9 maja 2015 r. w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Producentem spektaklu jest Narodowe Centrum Kultury.