spektakle

Wiele demonów

w adaptacji Mikołaja Grabowskiego

| Jerzy Pilch

scena zbiorowa, fot. HaWa 
adaptacja, reżyseria, scenografia:
Mikołaj Grabowski
kostiumy:
Zuza Markiewicz, Izabela Dąbrowska
choreografia:
Katarzyna Małachowska
reżyseria świateł, multimedia:
Michał Grabowski
asystent reżysera:
Adam Kupaj
inspicjentka:
Agnieszka Choińska
premiera:
28 kwietnia 2017 r., Duża Sala
występują:
Iwona Bielska (gościnnie), Maria Dejmek (gościnnie), Joanna Król (gościnnie), Agnieszka Rose (gościnnie), Łukasz Gosławski, Dymitr Hołówko, Dariusz Kowalski, Konrad Michalak, Wojciech Oleksiewicz, Tomasz Karolak/Michał Sitarski  (gościnnie), Marcin Kalisz (gościnnie), Adam Kupaj (gościnnie), Piotr Ligienza (gościnnie)

Wybitny reżyser Mikołaj Grabowski sięga tym razem po entuzjastycznie przyjęty przez krytyków tekst Jerzego Pilcha. Wiele demonów to powieść, która podejmuje różne wątki – jednej strony jest to miłość i śmierć, z drugiej pożądanie i utrata.


W Sigle, miejscowości polskich luteranów, mroczny pesymizm przeplata się z ekstazą, a mieszkańcy oszczędzają na opale. Zniknięcie Oli, pięknej córki pastora Mraka sprawia, że Wiele demonów staje się pewnego rodzaju kryminałem, ale tylko pozornym, bo istotą jest tu tajemnica.


Spektakl ukazuje pewien rodzaj demonizmu, który kryje się w religijnej wspólnocie i jest sprzecznością cechującą protestantów. Widzowie już od pierwszych minut są wciągnięci w intrygę, a jednocześnie zaglądają do domów bohaterów, którzy zadają pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia. Z pozoru zabawne sytuacje, które wywołują chichot, szybko zmieniają w charkot, a śmiech więdnie w gardłach, także przy zaskakującym, niesamowitym zakończeniu.

 

Spektakl powstał w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA – DuoPolis Kulturalne Warszawa-Łódź. Dofinansowany jest ze środków miasta Łódź.

 

Nagrody:
• Złota Maska za najlepszą rolę żeńską w sezonie 2016/2017 dla Iwony Bielskiej za rolę Wzmożkowej 

 

czas trwania: 2 godziny 30 minut z przerwą

 


  

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna - Chojka.