spektakle

Sygnowano Bajgelman. Get to Tango

74. rocznica likwidacji Litzmannstadt - Getto

| Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Zapisy na bezpłatne wejściówki: zapisy@centrumdialogu.com

 

Opracowania oraz aranżacji wybranych utworów Bajgelmana podjął się wybitny muzyk i kompozytor Jarosław Bester, założyciel i lider kultowej formacji Bester Quartet. Twórca o ogromnej wyobraźni i wrażliwości, który w sobie tylko znany sposób potrafi połączyć i zamknąć w dźwiękową magię muzyczne światy klasyki i współczesnego jazzu.

 

Obok lidera grającego na akordeonie, na scenie pojawią się znakomici muzycy współtworzący Bester Quartet: Oleg Dyyak — instrumenty perkusyjne, Dawid Lubowicz — skrzypce oraz Maciej Adamczyk — kontrabas. Do udziału w „Get to Tango” Bester zaprosił dwoje wyjątkowych instrumentalistów: klasycznie wykształconą wiolonczelistkę Magdę Plutę oraz znanego jazzowego trębacza Tomasza Ziętka.

 

Absolutnie gwiazdorska jest obsada wokalna:
Grażyna Auguścik — niekwestionowana pierwsza dama polskiego jazzu, od lat mieszkająca w USA, odnosząca wielkie sukcesy artystyczne po obu stronach oceanu; Dorota Miśkiewicz — obdarzona niezwykłym głosem i wyjątkowym wyczuciem frazy, laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych i festiwali oraz Jorgos Skolias — legendarna postać na muzycznej scenie, wybitny i charyzmatyczny artysta o niespotykanej, intrygującej barwie głosu i niezwykłych umiejętnościach improwizatorskich.
Autorką literackich przekładów tekstów wybranych piosenek z języka jidysz na polski jest Anna Rozenfield.

 

Dawid Bajgelman — barwna i ważna postać w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści z czasów Zagłady — piosenek, które powstały w łódzkim getcie.
Projekt „Get to Tango” sięga do bogatej kompozytorskiej teki łódzkiego twórcy. To specjalnie powstający, symboliczny „prezent urodzinowy”. W tym roku bowiem przypada 130-ta rocznica Jego urodzin. Nie bez znaczenia jest także data premiery – 29 sierpnia. Wpisuje się ona w czas obchodów rocznicy likwidacji łódzkiego getta, z którego Bajgelman został wywieziony w ostatnią podróż swojego życia.
„…Bóg zamknął świat i wszędzie jest noc…” słowa jednej z jego piosenek powstałych w łódzkim getcie mówią wszystko, tworzą tragiczny obraz czasów i ostatnich lat życia wielkiego żydowskiego artysty.

 

W niezwykłym, muzycznym wydarzeniu, jakim będzie „Get to Tango”, znajdą się legendarne kompozycje Bajgelmana z getta m.in. „Nit kajn rożinkes”, „Kinder jorn”, „Mach cu di ejgelech”, a także popularne piosenki powstałe tuż przed wojną, m.in. „Grzech”, „Ich ganwe in der nacht”, „Jidn szmidn”, które często gościły na scenach w gettach Łodzi czy Warszawy.

 

Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem wydarzenia „Get to Tango” jest Miron Zajfert, autor wielu interesujących telewizyjnych i teatralnych inscenizacji muzycznych. Twórca festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

 

Gospodarze:
Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

 

Partner:
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

 

Dofinansowano ze środków:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Miasta Łodzi

 

Zapisy na bezpłatne wejściówki: zapisy@centrumdialogu.com