spektakle

Jajo w sieci

Festiwal Spektakli Crowdfundingowych (#FSCF)

| Anna Gil, Ewa Gorzelak

reżyseria:
Magdalena Gnatowska
scenografia:
Rob Kowański
kostiumy:
Ewa Gorzelak, Magdalena Gnatowska
muzyka:
Aleksander Maksimow, Paweł Derentowicz
produkcja:
Ewa Gorzelak, Zbigniew Dziduch
premiera:
29.01.2017 r., Teatr Hugonówka Konstancin-Jeziorna
występują:
Ewa Gorzelak, Hanka Brulińska, Magdalena Gnatowska

Wesprzyj Festiwal i już teraz zdobądź wejściówkę na spektakl. Kliknij tutaj i po prawej stronie wybierz nagrodę.

 

A gdyby tak pewnego dnia na waszej drodze stanęło wielkie wirtualne jajo, którym na dodatek można sterować? Wyobrażacie sobie? Idziecie z przyjaciółmi ze szkoły, gracie w jakąś fascynującą grę na telefonach, aż tu nagle BAM! 

 

Jajo w sieci to dynamiczna, pełna energii, wzruszająca opowieść o dwóch rywalizujących ze sobą światach: realnym i wirtualnym. O miłości, przyjaźni i perspektywie straty. To historia, która małych i dużych widzów wbija w fotel i nakłania do ważnych przemyśleń. Zapada w pamięć i nie daje się przeżyć na chłodno. Sprawia, że świadkowie uwikłani wraz z bohaterami w sieć zdarzeń, stają się z każdą chwilą nieco odmienieni. Kto wie – może nawet odrobinę lepsi?


Uwaga! Uwaga! Proszę państwa, oto zaczyna się podniebny lot Niesamowitego Jaja do komnaty Princessy Wery. Jest to lot wysokiego ryzyka, proszę się rozejść, proszę zrobić miejsce, jajo jest olbrzymie, choć… wcale tego nie widać! Omijamy dużym łukiem płaczące dzieci w wózkach, przerażone staruszki i nic nie rozumiejące matki i lecimy!!!! Lecimy!!!

 

Autorki o spektaklu:
Jesteśmy matkami. Czujnie obserwujemy dzieci. Wszystkie. Nie tylko nasze. Patrzymy jak maniakalnie sięgają po wszelką elektronikę. Jak odpływają w wirtualny świat gier, Internetu, w którym natychmiast muszą coś ważnego sprawdzić, polubić, zamieścić; Instagrama, Facebooka, Twitter'a, tysiąca selfie, by je w te pędy opublikować gdzie popadnie. Najważniejsze stają się dla nich aplikacje, programy, osiągnięcia w grach… „Pobyć razem” przybrało zupełnie inny wymiar.


Napisałyśmy „Jajo w sieci” z myślą o dzieciach od 7 roku życia i ich rodzicach. Problem uzależnienia od cyberprzestrzeni jest bardzo aktualny, szeroko poruszany i omawiany. Naszą sztuką zabieramy głos w tej sprawie. Protestujemy przeciwko nadmiernemu przebywaniu w wirtualnym świecie. Chcemy sprawić, żeby widzowie zatrzymali się i popatrzyli na siebie i swoje życie z innej perspektywy. Okiem krytycznym.


Anna Gil i Ewa Gorzelak

 

Anna Gil – pedagog, absolwentka wydziału pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, kierunek: Kształcenie muzyczno-ruchowe – rytmika, taniec, choreoterapia. Dyplomowany nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z 19-letnim stażem. Nieustannie poszukująca dusza artystyczna. Wielbicielka dubbingu i technik parateatralnych. Łowczyni dziecięcych talentów. Pomysłodawczyni, twórca i animatorka Teatrzyku Bombonierka. Prowadząca eventy oraz warsztaty artystyczne muzyczno-teatralno-taneczne. Wielbicielka gry na afrykańskich bębnach djembe. Założycielka i opiekunka zespołu niezwykłych dzieci rozkwitających pod nazwą Tangram. Autorka tekstów piosenek, wierszy, opowiadań, scenariuszy spektakli i kompozytorka muzyki dla dzieci, w tym hymnu jednej z warszawskich szkół. Autorka felietonów, m. in. w parentingowych czasopismach Dziecko, Dziecko Ekstra oraz na stronie internetowej FC EDU Skuteczna Edukacja – bo właśnie skuteczna edukacja szczególnie ją interesuje - a ta, poprzez sztukę, pociąga najbardziej!

 

Ewa Gorzelak – aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa. Współpracowała z teatrami: Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem IMKA w Warszawie. Występuje w spektaklach plenerowych realizowanych przez Fundację Stefana Szmita „Kresy 2000”. Tworzy autorskie bajki wywodzące się z teatru najnajowego, w których również występuje (Dzień Kreatywnego Miśka Polarnego i Kolorino). Twórca i animatorka Teatrzyku Bombonierka. Od 2006r. jest prezesem Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w IPCZD. W ramach wolontariatu przez wiele lat prowadziła tam (jak i w przedszkolach) warsztaty kreatywnego myślenia. Współpracuje z Polskim Radiem Dzieciom, w którym prowadzi autorską audycję Jak to działa. Ważniejsze role filmowe (kino) to: Farba, reż. Michał Rosa, Amok, reż. Natalia Koryncka-Gruz, Skok, reż. Piotr Starzak, Ostatnia Misja, reż. Wojciech Wójcik, Sezon na Kaczki, reż. Julia Ruszczyk. Szerszej publiczności znana jest jako Gabrysia z Na Wspólnej, Dorota z M jak miłość, czy Marzena ze Słodkiego Życia.

 

Magdalena Gnatowska – aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Warszawie i Studia Tańca Flamenco w Warszawie. Współpracowała z warszawskimi teatrami: Teatrem Studio, Teatrem Dramatycznym i Teatrem Narodowym gdzie pracowała min. z Jerzym Grzegorzewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Józefem Szajną, Leszkiem Mądzikiem, Piotrem Cieślakiem, Maciejem Wojtyszką, czy Mariuszem Trelińskim. Ma również bogaty dorobek w teatrach offowych. W 2009 r. otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza Miesięcznika „TEATR” za wybitne dzieło zbiorowe w spektaklu Marat/Sade w reż. Mai Kleczewskiej. Występowała również w Teatrze TV (Scena Faktu: Śmierć rotmistrza Pileckiego Ryszarda Bugajskiego, filmach (m.in. Ubu Król Piotra Szulkina ) i serialach (m.in. Boża Podszewka Izabelli Cywińskiej, Na Wspólnej, Plebania) i wielu innych.
W latach 2007-2016 prowadziła zajęcia z interpretacji prozy na I roku w Szkole Aktorskiej Machulskich. W 2008 roku wyreżyserowała ze słuchaczami III roku swój pierwszy spektakl dyplomowy Zbrodnie serca. W 2014 roku została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia w dziedzinie oświaty. Reżyseruje spektakle teatru tańca, musicalowe oraz teksty dramatyczne. W 2016r. za reżyserię spektaklu muzycznego Bodo Cafe otrzymała nagrodę Laur „Złoty Liść Retro” 2016.

 

Hanka Brulińska – aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu. Niezależny twórca filmowy i teatralny. Brała udział w licznych warsztatach teatralnych i tanecznych. Od 2005 roku związana jest z teatrem Osterwy w Lublinie, gdzie zagrała kilkanaście znaczących ról (min.: Julię w Romeo i Julii Szekspira, Balladynę w Balladynie Słowackiego, Mariannnę w Opowieściach Lasku Wiedeńskiego Odona von Horvatha, Rózię w Dożywociu A. Fredry, Różę w Widnokregu W. Myśliwskiego). Za rolę Adeli w Nocy Wielkiego Sezonu otrzymała nagrodę Kulturalną. Ma na swoim koncie także kilka ról filmowych. Wykładała „Elementarne zadania aktorskie” w Szkole Aktorskiej w Lublinie i w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Obecnie wykłada w Szkole Machulskich („Metodyka pracy Aktorskiej”, „Metodyka pracy nad wierszem”). Od kilku lat pracuje nad własnym programem autorskim, prowadzi liczne warsztaty dla grup międzynarodowych.
W 2011r. swoim autorskim scenariuszem Biec w stronę TY wygrała konkurs organizowany przez Lubelski Fundusz Filmowy na scenariusz filmu. W 2012 roku otrzymała nagrodę artystyczną od Prezydenta Miasta Lublina za reżyserię tegoż filmu. W 2014 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej stypendium na kolejny scenariusz filmowy. Film Biec w stronę TY wyświetlany był w kinach studyjnych w całej Polsce (Dytrybutor Vivarto i Aurora Films), jak również pokazywany był m.in. na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, w Australii i Indiach podczas Trans Art Sympozjum – w ramach projektu Human Family Standard, w którego realizację Hanka Brulińska zaangażowana jest na stałe.

 

Rob Roy – maluje od 5 roku życia. Od najwcześniejszych lat zafascynowany był twórczością Wojtka Siudmaka, Borisa Valejo oraz Salvadora Dali. Miało to ogromny wpływ na wrażliwość artystyczną i kształtowanie się technik malarskich Rob Roya. W swoich pracach używa różnych mediów od ołówka, pasteli, akryli, aerografu po spreje, malując dla szerokiej publiczności murale zwane często graffiti lub po prostu street art'em. Tworzy również niepowtarzalne w klimacie street art'owe rzeźby pokazywane dotychczas w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Niemczech, gdzie spotkały się z dużym uznaniem, zwane tam Ghost Sculpture lub hologramami. Od 12 lat współtworzy Autorskie Studio Projektu QUBATURA zajmujące się projektowaniem wnętrz mieszkalnych. Własnoręcznie realizuje meble i dodatki. Wykonuje nietypową scenografię do filmów reklamowych a także przedstawień teatralnych.

 

Paweł Derentowicz – gitarzysta, kompozytor, współzałożyciel wielu zespołów muzycznych. Absolwent Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie w klasie gitary. Jako współkompozytor i gitarzysta współpracował z Edytą Bartosiewicz (zespół Holloee Poloy, płyta The Big Beat, płyta Love), Rafałem Olbrychskim (zespół Reds, płyta Tatango), Michałem Bajorem (płyta Kings & Queens), Pawłem Stasiakiem (muzyk sesyjny, gitarzysta), Ireną Santor i Wojciechem Młynarskim (płyta Santor Cafe). Od 2008 r. jest gitarzystą w zespole Dr Misio Arkadiusza Jakubika (płyta Młodzi, Pogo). Jest również producentem i współtwórcą muzyki do monodramu Ja i spektaklu Radio Live A. Jakubika. W 1993 r. współzałożył Studio Papryka i Synowie (obecnie Paprika Sound Factory), w którym pracuje do dziś. Jest kompozytorem muzyki do kilkudziesięciu produkcji reklamowych, fimów i seriali. Współprodukował i współaranżował dwie płyty dla dzieci Mamo To Ja i Mamo To Ja - Wlazł Kotek Na Płotek, oraz jest producentem i realizatorem audiobooka dla dzieci Spadające Gwiazdki Małej Helenki.

 

Aleksander Maksimow – muzyk, kompozytor, producent. Absolwent Music College im. N. Rimskiego-Korsakowa (klasa fortepianu) oraz Krasnodarskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. W latach 1992 - 2013 związany był ze Studiem Papryka i Synowie (obecnie Paprika Sound Factory). W 2013 roku założył firmę Music Media AM. Skomponował muzykę do następujących filmów: Nina Resa, Pod Ciśnieniem, Jaskinie Diabła; seriali Tak czy nie, Nowa, Klan; spektakli A. Jakubika Monty Payton, Radio Live. Współpracował przy produkcji filmu Westerplatte. Ponadto skomponował muzykę do kilkuset produkcji reklamowych i dżingli TV i radiowych. Współpracował z I. Santor, M. Rodowicz, W. Młynarskim, K. Klich, S. Wiśniewską, Dziani, A. Matysiak, R. Olbrychskim, H. Młynkową oraz z zespołem 2 plus 1. Brał udział w koncertach i nagraniu płyty Kicha Szwagrakolaski Współpracuje z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi Moskwy i Sankt Petersburgu, jest kierownikiem muzycznym orkiestry kameralnej Fainy Nikolas oraz jest współproducentem, wykonawcą i dyrygentem orkiestry Polskiego Radia przy nagraniu płyty Ireny Santor Santor Cafe. Skomponował muzykę do audiobooka Spadające Gwiazdki Małej Helenki. Współprodukował i współaranżował dwie płyty dla dzieci (Mamo To Ja). Jest wykonawcą i aranżerem płyt Dziś Jest Piątek, Na Motyle, a także producentem i kompozytorem płyty Fainy Nikolas Jesień.