spektakle

Hotel Savoy

instalacja teatralna według powieści Józefa Rotha

scena zbiorowa, fot. Krzysztof Bieliński 
reżyseria, przekład, adaptacja:
Michał Zadara
współpraca reżyserska:
Łukasz Korczak
dramaturgia, badania historyczne:
Daniel Przastek
scenografia:
Robert Rumas
kostiumy:
Henriette Müller
współpraca kostiumograficzna:
Julia Kosmynka
światło:
Artur Sienicki
muzycy:
Michał Gibki, Damian Kulec, Adam Kupaj, Mateusz Olszewski, Patryk Pietrzak
prapremiera polska:
15 września 2012 r. w łódzkim Hotelu Savoy

„(…) wszyscy, którzy tu mieszkają, będą ofiarami hotelu «Savoy». Nikt nie ujdzie cało z hotelu «Savoy»” – pointuje u kresu swojego życia Sanczin, jeden z kilkudziesięciu bohaterów powieści Józefa Rotha Hotel Savoy. Kto w Łodzi dziś pamięta, że Rothowi chodziło o właśnie ten, łódzki Hotel Savoy? Roth opisał hotel, który dziś ciągle funkcjonuje w tym samym budynku, pod tą samą nazwą. W jego murach i w oryginalnym, zachowanym szybie windy są zaklęte historie ze stu lat działalności.

 

Michał Zadara i jego współpracownicy wywołują te wspomnienia ukryte w hotelu, używając sławnej powieści Rotha, opisującej ludzką nędzę po końcu Pierwszej Wojny Światowej, kiedy stary świat już dawno przestał istnieć a nowy jeszcze się nie narodził. W przemysłowym mieście, pełnym kominów, robotników i przejeżdżających, powracających z frontu tysięcy żołnierzy, ścierają się społeczne obrazy ówczesnego świata – wielkiej finansjery i małych interesów, szczęścia życia z tragedią śmierci. A wszyscy ciągle czekają na milionera Henry’ego Bloomfielda, który ma wybawić miasto od wszelkich trosk i problemów.

 

Łódź, choć nigdy nie przytacza się jej nazwy w książce, jest najbardziej znaczącą postacią utworu. Opisy ulic, skwerów, targowisk, dworca są realnym obrazem czasu końca I Wojny Światowej. Roth zestawia dwa światy: przeszłości, starych zasad i wartości, które przechodziły do historii, i żywiołu młodego, prężnego, zmiatającego wszelkie przeciwności – rewolucji.

 

Spektakl angażuje nieodkrytą, na co dzień zamkniętą przestrzeń Hotelu Savoy przy ul. Traugutta 6. Poprzez podwórko, kuchnię, salę śniadaniową, sekretne mansardy, aż do piętra dla najbiedniejszych wiedzie podróż do ukrytego w szczelinach tego budynku świata.

 

Koproducentem spektaklu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Prapremiera polska odbyła się w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 - Generacje.

 

UWAGA! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

 

Partnerem wydarzenia jest

 

 

Czas trwania: 2 godziny bez przerwy

 

Powieść Józefa Rotha Hotel Savoy do kupienia w kasie Teatru w cenie 15 zł.

 

Nagrody:

  • ENERGIA KULTURY 2012 za najbardziej elektryzujące wydarzenie kulturalne roku
  • nadzwyczajna ZŁOTA MASKA za przywrócenie teatrowi łódzkich tematów w sezonie 2012/2013

Wywiad z reżyserem (video)