spektakle

Fabryka muchołapek

| Andrzej Bart

reżyseria:
Andrzej Bart
film i światło:
Rafał Wróblewski
asystentka reżysera:
Martyna Quant
inspicjentka:
Hanna Molenda

Zapraszamy do udziału w prestage Fabryki muchołapek – bezprecedensowym wydarzeniu teatralnym w Polsce! Prestage w Teatrze Nowym jest czymś więcej niż przedpremierowym pokazem spektaklu. 19 maja 2017 r., godz. 19.00, Duża Sala.

 

 

To sen, prawda?

 

Fabryka muchołapek to dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem. Widowisko opowiada o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

Przeszłość powraca, by pomóc zrozumieć naszą teraźniejszość, a miłość po raz kolejny próbuje przezwyciężyć nieuniknione.

Nadzwyczajna rozprawa, tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat oraz wyjątkowi świadkowie, którzy przybyli z zaświatów, by opowiedzieć o tym, co się stało.

 


O powieści Fabryka muchołapek Andrzeja Barta:

 

To naprawdę wielka literatura. Nie udziela żadnych odpowiedzi, lecz stawia skomplikowane pytania o nas samych; bierze pod uwagę każdą ze stron i czeka, aż czytelnik lepiej zrozumie dylemat Rumkowskiego. Nie odbywa się to jednak w ciasnym schemacie wyznaczania „winnego” lub „niewinnego”. Literatura pokazuje, do czego jest zdolna – jak za pomocą wyśnionego procesu odnajduje kształt, formułując wyższą prawdę i przedstawiając ją jako najwiarygodniejszą historyczną rozprawę. Tak, zdaje się, że ten opanowany, zawsze lekko ironiczny Andrzej Bart wniósł tą książką swój własny wkład do ogromnej i mającej wiele różnych form literatury holocaustu. A i jakby mimochodem wydał wyrok na Rumkowskiego, przepełniony złością i politowaniem.


Eva Menasse dla „Die Welt”
Piękny, zły sen. Złość, litość i niepewność: wielka powieść Andrzeja Barta o getcie „Fabryka muchołapek”.

 

Oryginalny tekst recenzji dostępny TUTAJ.