spektakle

Dakh Daughters

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Dakh Daughters 

Sceniczny profesjonalizm i artystyczne szaleństwo. Dakh Daughters to jedno z najbardziej niezwykłych, prowokujących i elektryzujących zjawisk artystycznych na Ukrainie i swoisty aktorski kabaret osobliwości. Wystylizowane jak gwiazdy czarno-białych niemych filmów, z bielonymi twarzami, przydymionymi oczami i krwistoczerwonymi ustami Dakh Daugters nie milkną ani na chwilę, przetaczając się przez scenę niczym huragan.


Artystki, śpiewają, grają, krzyczą, tańczą i wykonują szalone akrobacje, tworząc spektakularne, zaskakujące widowisko. Ich występy łączą elementy teatru, kabaretu, burleski, słowa mówionego, tradycyjnego śpiewu, punka, tańca i sztuk wizualnych. Dakh Daughters często sięgają po ikoniczne teksty autorów takich jak Taras Szewczenko, Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski. Śpiewają po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, francusku i niemiecku. Siedem kobiet, piętnaście instrumentów: od fletu po trombitę, do tego łączenie stylów i dźwiękowe kolaże – wszystko to sprawia, że właściwie każdy utwór w czasie koncertu to miniperformens.


Zespół z powodzeniem występował na festiwalach muzycznych i teatralnych w Holandii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Norwegii, Austrii, Francji i Polsce.

 

Dakh Daughters:
Solomiia Melnyk – wiolonczela, akordeon, fortepian, bębny
Ruslana Khazipova – bębny, perkusja, kontrabas, trombita
Tanya Hawrylyuk – fortepian, kontrabas, bębny, flet
Natalia Halanevych – kontrabas, perkusja, fortepian
Natalia Zozul skrzypce – trombita
Anna Nikitina – gitara, perkusja