spektakle

Brygada szlifierza Karhana

| Vašek Kania

scena zbiorowa, fot. Janusz Szymański 
tłumaczenie:
Helena Walicka
reżyseria:
Remigiusz Brzyk
dramaturgia:
Tomasz Śpiewak
scenografia:
Justyna Łagowska
kostiumy:
Agata Skwarczyńska
muzyka i opracowanie muzyczne:
Jacek Grudzień
ruch sceniczny:
Izabela Chlewińska
video:
Michał Januszaniec
asystent reżysera:
Bartosz Turzyński
premiera:
14 listopada 2008 r., Centrum Edukacji Teatralnej, Łódź, ul. Struga 90
wznowienie:
12 listopada 2014 r. w ramach projektu „Awangarda i socrealizm. W 65 lat po powstaniu Teatru Nowego w Łodzi", Mała Sala
występują:
Monika Buchowiec, Barbara Dembińska, Mirosława Olbińska, Kamila Salwerowicz, Katarzyna Żuk, Delfina Wilkońska (gościnnie), Łukasz Gosławski, Dariusz Kowalski, Krzysztof Pyziak, Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński, Michał Bieliński (gościnnie), Wojciech Błach (gościnnie), Dymitr Hołówko (gościnnie), Adam Kupaj (gościnnie)

Czy wiesz, że…

12 listopada 1949 teatralna brygada Kazimierza Dejmka otworzyła nowy etap działalności łódzkiego teatru premierą Brygady szlifierza Karhana ? Przedstawienie było manifestem teatralnego socjalizmu – sztuka mówiła o robotnikach i do nich była skierowana.

 

To, co z Brygady zostało dzisiaj to aktualny splot teatru i polityki. Mniej chodzi tu jednak o współczesny kontekst drapieżnej rywalizacji na rynku pracy i męki duszy ideologów i krytyków neoliberalnego społeczeństwa, co o dyskretny urok ideologii, który przenika ścieranie się starego z nowym, indywidualne i zbiorowe marzenia o byciu razem, o działaniu razem, o politycznym zaangażowaniu. Dzisiaj patrzymy na Brygadę przez pryzmat nie tyle politycznej i społecznej transformacji (nie chodzi o krytykę lub pochwałę komunizmu), co przez współczesną myśl polityczną i społeczną, która do wszystkich form społecznej i obywatelskiej aktywności każe podchodzić podejrzliwie. Nie chodzi o to, jakich marzeń jesteśmy architektami, ale o to, dla kogo je marzymy, komu potrzebny jest nasz bunt? Brygada Kani i Dejmka produkowała motory Diesla, które miały zmieniać rzeczywistość. Brygada 2008 produkuje polityczne marzenia, które sferze polityki mówią - nie.

 

Nagrody:

  • ZŁOTA MASKA za najlepsze przedstawienie sezonu 2008/2009
  • ZŁOTA MASKA dla najlepszego aktora sezonu 2008/2009 (Wojciech Błach)
  • GRAND PRIX I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „PostSoc Festiwal” Nowa Huta 

Czas trwania: 1 godzina i 30 minut bez przerwy

Sugerowany wiek odbiorcy powyżej czternastu lat.