spektakle

Antygona

| Sofokles

Agnieszka Kwietniewska, Dominika Biernat, fot. Bartłomiej Sowa 
przekład:
Kazimierz Morawski
reżyseria:
Marcin Liber
dramaturgia:
Marcin Cecko
scenografia:
Mirek Kaczmarek
kostiumy:
grupa MIXER
muzyka:
Aleksandra Gryka
ruch sceniczny:
Tomasz Bazan
praca nad wierszem:
Irena Jun
przygotowanie chóru:
Hanna Klepacka
kamera live:
Tomasz Góralczyk vel Tarasiuk
asystent reżysera:
Bartosz Turzyński
premiera:
7 kwietnia 2013 r., Duża Sala

Kim jest dzisiaj Antygona? Czy może być współczesna i mówić o społeczeństwie, w którym przyszło nam żyć, skoro liczy sobie niespełna dwa i pół tysiąca lat? A może manifest Antygony wybrzmi nieco inaczej, jeśli założyć, że była ona świadkiem ceremonii pogrzebowych wielkich postaci polityki XXI wieku?

Te celebracje-spektakle nie poprzestają na telewizyjnej transmisji, która daje nam dostęp do każdego detalu, do każdego gestu i niemal każdej łzy, stają się też bez wątpienia orężem w politycznej walce. Czy korzystając ze swojej buntowniczej, rewolucyjnej energii Antygona pozwoli by w podobny sposób otoczono symboliką jej własną śmierć? A może korzystając z „biernego oporu”, który w XX wieku był praktykowany przez charyzmatycznych przewodników ludu, Mahatmy Gandhiego oraz Martina Lutera Kinga, wyrzeknie się, w imię pokoju, walki?

Prowadzeni przez te pytania, poszukiwaliśmy jeszcze jednego, bardzo istotnego rejonu: różnorodności uczuć i postaw wobec śmierci bliskiej osoby. Uczuć niezwykle intensywnych, których nierzadko nie da się wyrazić. Wobec zinstytucjonalizowanej żałoby stoi więc żałoba osobista, indywidualne przeżywanie straty – w nim kryje się prawda, której nie da się podważyć.

 

Czas trwania: 2 godziny bez przerwy

Sugerowany wiek odbiorcy powyżej czternastu lat.

 

Nagrody:

  • ZŁOTA MASKA za najlepsze przedstawienie sezon 2012/2013