o teatrze

Dyrektor Zdzisław Jaskuła (27 XII 1951 - 24 X 2015)

 

 

Niezłomny entuzjasta życia, wielki poeta, człowiek miłujący wolność w każdym jej aspekcie, niemieszczący się w żadnej formule kolorowy ptak Łodzi. Do końca czujny i otwarty na współczesność. Dyrektorował Teatrowi Nowemu z młodzieńczą energią, życiową mądrością i niespotykaną już wiedzą. Odszedł 24 października 2015 r. po nieustępliwej kilkumiesięcznej walce z chorobą. Bronił się długo, bo miał kilka ważnych powodów: kochającą rodzinę, uwielbiających Go ludzi w teatrze i wokół oraz mnóstwo artystycznych planów do zrealizowania. Pozostawił po sobie Teatr, do którego chce się przychodzić. Tchnął w niego ducha najważniejszych wartości, o które zabiegał w całym swoim życiu. Jego żona Sława Lisiecka – wybitna tłumaczka z języka niemieckiego – w mowie pogrzebowej podkreśliła Jego arystokratyczność ducha. Ducha wolnego, zawsze w opozycji i w opozycji do opozycji. Zdzisław Jaskuła – jak mało kto – już za życia stał się miejską legendą.

 

Urodzony 27 grudnia 1951 r. w Łasku, zmarł 24 października 2015 r. w Łodzi. Poeta, autor adaptacji i piosenek teatralnych, reżyser, krytyk literacki, tłumacz, edytor, animator życia kulturalnego, społecznik, w różnych latach wykładowca na wydziale reżyserii i scenariuszopisarstwie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mąż Sławy Lisieckiej, tłumaczki literatury niemieckiej. Jako poeta debiutował na łamach miesięcznika „Poezja” w 1969 roku, a książkowo tomem Zbieg okoliczności w 1973 (zaliczany do Nowej Fali). W dobie PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL. W latach dziewięćdziesiątych dyrektor łódzkich teatrów: Studyjnego i Nowego. Laureat Złotych Masek i Srebrnych Łódek (za spektakle: Varietes – Tuwim, Przedstawienie pożegnalne, Nie-Boska Komedia) oraz Pomorskiej Nagrody Teatralnej (za reżyserię spektaklu Pippi Langstrump). Uprawiał też krytykę, publicystyką kulturalną i felietonistykę na łamach prasy codziennej i czasopism takich jak m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Literatura na Świecie”, „Res Publica Nowa”, „Arterie”, „Kalejdoskop”, „Tygiel Kultury”, gdzie był także redaktorem. Wiceprezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współorganizuje wiele imprez literackich, m.in. Festiwal Puls Literatury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. 

 

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia:

  • 3 maja 2007 za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • 2 czerwca 2009 z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.