aktualności

1

Mała Literacka i Puls Literatury: Gdynia w Łodzi / Michał Książek i Maciej Płaza

Mała Literacka i Puls Literatury zapraszają na spotkanie z laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia 2016: Michałem Książkiem i jego nagrodzoną książką Droga 816 oraz Maciejem Płazą i jego Skoruniem. Z pisarzami porozmawia Agnieszka Cytacka. Wstęp wolny / wydarzenie na FB.

Tytułowa droga nr 816, zwana również „Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Droga to niezwykła, bowiem za nią jest już tylko Bug, a za Bugiem – mityczny Wschód, Azja, step, który ciągnie się aż do wybrzeży Japonii... Asfaltowa, miejscami dziurawa, wąska droga 816 jest więc nie tylko drogą – jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia, „nasze" od „ich", „tam" od „tu", barbarzyństwo od cywilizacji. Efektem wędrówki tą drogą jest ta znakomita opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń.

Z kolei Skoruń Macieja Płazy to siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem,  i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja. Skoruniem nikt się nie przejmuje, bo to jeszcze niby dziecko, ale on swoje wie, patrzy i słucha uważnie, wtyka nos w dorosłe sprawy i czuje, że zaczyna się życie: dopiero chłopięce, ale już groźne, niepojęte, czarowne.

11 grudnia 2016 r., godz. 16:00
Mała Sala / Zachodnia 93